Strona główna Aktualności Oczekiwania przemysłu – możliwości nauki

WYDARZENIA:

 

W dniach 9-11 stycznia 2019 roku w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się kolejna edycja Konferencji ICiMB, pt. „Aktualne uwarunkowania prawne, normowe i technologiczne dla producentów chemii budowlanej”.

więcej informacji...

Na zaproszenie Oddziału Warszawskiego SIMP wraz z Centrum Rzeczoznawstwa Budowlanego oraz Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych objął patronatem honorowym III Konferencję Naukowo-Techniczną

 

więcej informacji...

Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Instytut Odlewnictwa w Krakowie serdecznie zapraszają przedsiębiorców branży budowlanej i odlewniczej oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w Konferencji „Projekty B+R w krajowym sektorze inżynierii materiałowej. Trendy i wyzwania”.

 

więcej informacji...

W dniu 7 stycznia b.r. Urząd Patentowy RP udzielił patentu na wynalazek: „Sposób wytwarzania płytek szklanych okładzinowych lub elewacyjnych z odpadowego szkła kineskopowego (CRT) oraz płytka szklana z CRT”

 

więcej informacji...

Koncepcja pracowników Oddziału Ceramiki i Betonów z Warszawy już po raz kolejny została dostrzeżona przez ekspertów i wytypowana do udziału w walce o  Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2019.

 

więcej informacji...

Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych został członkiem Polish Circular Hotspot.

 

więcej informacji...

W grudniu 2018 r. zostało zawarte porozumienie o współpracy między Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych a Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju – Koordynatorem Klastra Obróbki Metali

 

więcej informacji...

W dniach 22-24.05.2019 odbędzie się XVIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Materiały ogniotrwałe: wytwarzanie, metody badań, stosowanie."

 

więcej informacji...

Krakowskie Centrum Szkła i Ceramiki przy Lipowej 3 w piątkowy wieczór, 14 grudnia 2018 r. zapełniło się wspaniałymi artystami i znamienitymi gośćmi, którzy zjechali na wernisaż wystawy CERARE – Sztuka Przemawia.

 

więcej informacji...

W piątek 14 grudnia 2018 roku, przed Wydziałem Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej, odsłonięto pomnik Prezydenta Ignacego Mościckiego.

 

więcej informacji...

W dniu 4.12.2018 w Oddziale Ceramiki i Betonów w Warszawie odbyło się spotkanie Sekcji Laboratoriów Budowlanych Klubu POLLAB.

 

więcej informacji...

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach przygotowań do uruchomienia Sieci Badawczej: Łukasiewicz (SBŁ) i prac nad rozporządzeniami do ustawy o Sieci Badawczej: Łukasiewicz zorganizowało spotkanie z udziałem przedstawicieli Instytutów Badawczych

 

więcej informacji...

Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych zawarł umowę ramową o współpracy naukowo-badawczej z Instytutem Lotnictwa. Celem zawartego porozumienia są m.in.: uczestnictwo w krajowych i międzynarodowych projektach badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych

 

więcej informacji...

Przed Gmach Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej wróci po niemal 80. latach odtworzony pomnik Prezydenta Ignacego Mościckiego. Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych jest jednym z fundatorów pomnika.

 

więcej informacji...

Miło nam poinformować, że wniosek złożony przez Oddział Ceramiki i Betonów ICiMB w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Nowoczesne technologie materiałowe” – TECHMATSTRATEG

 

więcej informacji...

13 listopada 2018 roku odbyło się spotkanie dr inż. Pawła Pichniarczyka, Dyrektora Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych z dr hab. inż. arch. Marcinem Furtakiem, Dyrektorem Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego

 

więcej informacji...

W dniach 18-20 października w Zagrzebiu odbywała się 16. Międzynarodowa Wystawa Wynalazków  ARCA 2018. Podczas wystawy Oddział Ceramiki i Betonów ICiMB w Warszawie otrzymał Srebrny Medal za wynalazek

 

więcej informacji...

Zapraszamy do udziału w XXXIII Konferencji Technicznej organizowanej przez Redakcję miesięcznika Świat Szkła, która odbędzie się w dniach 10-11 grudnia 2018 w Warszawie.

 

więcej informacji...

Grupa Azoty otworzyła w Tarnowie nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe. W wydarzeniu inaugurującym działanie Centrum wziął udział m.in. Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.

 

więcej informacji...

W dniu 26 października  2018 roku z inicjatywy Dyrektora ICiMB Pawła Pichniarczyka odbyło o się spotkanie Instytutu z Cersanit S.A. w Opocznie.

 

więcej informacji...

23 października 2018 roku odbyło się spotkanie na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej w celu nawiązania ścisłej współpracy naukowo-badawczej, w tym realizacji wspólnych projektów B+R.

 

więcej informacji...

W dniu 23 października Dyrektor Instytutu Pan Paweł Pichniarczyk oraz Dyrektor Oddziału Ceramiki i Betonów w Warszawie Pan Artur Oziębło odwiedzili warszawski Instytut Lotnictwa iLot.

 

więcej informacji...

Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych otrzymał dwa srebrne medale podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2018, która odbyła się w dniach 15-17 października 2018 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej

 

więcej informacji...

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że dr inż. Tomasz Baran, Kierownik Zakładu Cementu w krakowskim Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych został Laureatem Nagrody im. dr inż. Jana J. Hycnara „Feniks 2018”

 

więcej informacji...

W dniach 18-19 października 2018 roku w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się Konferencja Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych pt. „Teraźniejszość i przyszłość Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych”

 

więcej informacji...

15 października 2018 roku odbyło się spotkanie dr inż. Paweł Pichniarczyk, Dyrektora Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych z dr hab. inż. arch. Marcinem Furtakiem

 

więcej informacji...

8 października 2018 roku na podstawie Zarządzenia nr 2619/2018 Prezydenta Miasta Krakowa dr inż. Paweł Pichniarczyk został uhonorowany odznaką „Honoris Gratia” za osiągnięcia naukowe oraz zmianę przestrzeni publicznej przy ul. Lipowej w Krakowie.

 

więcej informacji...

W dniach 8-10 października 2018 r. w Hotelu Gołębiewski w Wiśle odbyła się X jubileuszową Konferencję DNI BETONU 2018

 

więcej informacji...

W dniu 9 października 2018 r. Dyrektor Oddziału Ceramiki i Betonów w Warszawie dr inż. Artur Oziębło wziął udział w konferencji pt. „Jak skutecznie tworzyć strategie B+R w polskim przemyśle?”, organizowanej przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej.

 

więcej informacji...

W dniach 9-11 października 2018 r. w Ustroniu odbędzie się Konferencja Naukowo-Techniczna „Przemysł Szklarski 2018”. Współorganizatorem Konferencji jest Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie.

 

więcej informacji...

Dyrektor Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych dr inż. Paweł Pichniarczyk wziął udział w uroczystych inauguracjach roku akademickiego 2018/2019 w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz w Politechnice Krakowskiej.

 

więcej informacji...

W dniach 26-27 września 2018 roku odbyło się Europejskie Forum Technologiczne w Katowicach, organizowanego w ramach wydarzenia Nowy Przemysł Expo.

 

więcej informacji...

W dniach 24-26 września 2018 delegacja z Oddziału Ceramiki i Betonów w Warszawie w składzie: Dyrektor Oddziału dr inż. Artur Oziębło, Pani dr inż. Agnieszka Antosik, Pan dr Arkadiusz Gąsiński, pojechała do Włoch w celu odwiedzenia dwóch międzynarodowych imprez targowych

 

więcej informacji...

24 września 2018 roku odbyło się spotkanie Dyrektorów Instytutów Badawczych, które zgodnie z projektem ustawy o Sieci Badawczej: Łukasiewicz wejdą w skład Sieci.

 

więcej informacji...

Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych jest Patronem Naukowym tegorocznej edycji  Targów Budownictwa i Infrastruktury Building Industry Solutions oraz organizatorem konferencji targowej

 

więcej informacji...

W dniach 9-12 września Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo – Hutniczej już po raz dziesiąty gościł wybitne osobistości na X Jubileuszowej Międzynarodowej Konferencji Polska Ceramika 2018

 

więcej informacji...

W dniach 13-14 września 2018 r. odbędzie się w Warszawie Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe - wspólna inicjatywa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ambasady Brytyjskiej w Warszawie.

 

więcej informacji...

W dniach 3-6 września 2018 r. na Uniwersytecie w Poczdamie odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja Autoklawizowanego Betonu Komórkowego (6 ICAAC).

 

więcej informacji...

W Politechnice Opolskiej, przy udziale najwyższych władz kraju i Opolszczyzny oraz polsko-niemieckiego środowiska nauki, przemysłu i dyplomacji, otwarte zostało Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT)

 

więcej informacji...

W dniach 27-30.08.2018 r. Pani dr inż. Milena Piątek oraz Pani dr inż. Magdalena Gizowska z Oddziału Ceramiki i Betonów w Warszawie brały udział w konferencji naukowo-technicznej ESTAC12 – 12th European Symoposium on Thermal Analysis and Calorimetry zorganizowanej w Braszowie w Rumunii.


więcej informacji...

W dniach 10-12 sierpnia 2018 r. w Opocznie odbywał się „Festiwal Płytki Ceramicznej” - wydarzenie nawiązujące do bogatej tradycji przemysłu ceramicznego, z którego Opoczno i okolice słyną na całą Europę.

 

więcej informacji...

W dniach 24-25 lipca 2018 roku odbyło się Kolegium Dyrektorów Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych dotyczące aktualnej sytuacji Instytutu i obejmujące sprawozdanie finansowe za I półrocze br.

 

więcej informacji...

W dniu 18.07.2018 r. pani dr inż. Magdalena Gizowska z Oddziału Ceramiki i Betonów w Warszawie Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych wzięła udział w konferencji...

 

więcej informacji...

Dnia 17 lipca 2018 roku została podpisana umowa o długofalowej współpracy między Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych a firmą Track Tec S.A.

 

więcej informacji...

P.O. Dyrektora Oddziału Ceramiki i Betonów w Warszawie dr inż. Artur Oziębło oraz pracownicy Zakładu Biomateriałów dr inż. Monika Biernat i mgr inż. Lidia Ciołek biorą udział w konferencji ISBPPB 2018 – 4th International Conference on Biomedical Polymers & Polymeric Biomaterials

 

więcej informacji...

W dniach 26-27.06.2018 r. Pani dr inż. Magdalena Gizowska pracująca w Zakładzie Ceramiki i Kompozytów w Warszawie oraz Pan dr Grzegorz Adamski z Centrum Transferu Wiedzy z Krakowa uczestniczyli w warsztatach organizowanych w ramach projektu

 

więcej informacji...

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że ukazała się nowa monografia Pana Profesora Wiesława Kurdowskiego, pt. „Podstawy chemiczne mineralnych materiałów budowlanych i ich właściwości”.

 

więcej informacji...

Dnia 11 sierpnia 2018 roku kończy się okres koegzystencji norm PN-EN 998-1:2012 i PN-EN 998-1:2016 „Wymagania dotyczące zaprawy do murów - Część 1: Zaprawa do tynkowania zewnętrznego i wewnętrznego” oraz PN-EN 998-2:2012 i PN-EN 998-1:2016 „Wymagania dotyczące zaprawy do murów - Część 2: Zaprawa murarska”.

 

więcej informacji...

Dnia 26 czerwca 2018 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się uroczystość zakończenia Drugiej Edycji 2018 Programu szkoleniowo-mentoringowego TopMinds, którego organizatorami są Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta

 

więcej informacji...

W dniach 20-21 czerwca 2018 r. w Katowicach odbywały się Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG. Na stoisku ICiMB odwiedzający mogli zapoznać się z aktualną ofertą produktową i usługową.

 

więcej informacji...

W dniu 20 czerwca 2018 r. w siedzibie Oddziału Ceramiki i Betonów w Warszawie gościła reprezentacja Wojskowej Akademii Technicznej. Spotkanie dotyczyło wzajemnej współpracy między jednostkami.

 

więcej informacji...

Dnia 13 czerwca 2018 roku została podpisana umowa ramowa o współpracy z Politechniką Opolską. Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych reprezentował Dyrektor dr inż. Paweł Pichniarczyk oraz prof. dr hab. inż. Wiesław Kurdowski.

 

więcej informacji...

W dniach 13 i 14 czerwca 2018 roku w Krakowie odbędzie się konferencja pn. „Impact'18” poświęcona przyszłości cyfrowej gospodarki dla biznesu, startupów, nauki i administracji


więcej informacji...

LOKALIZACJA:

 

Oczekiwania przemysłu – możliwości nauki

W dniach 1-3 października 2012 roku w Hotelu Ameliówka na gościnnej ziemi kieleckiej odbyło się tradycyjne, czwarte już, seminarium pracowników naukowo-badawczych Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Poświęcone było w znaczącej części problematyce współpracy instytutu z podmiotami sektora gospodarczego w zakresie rozwoju innowacji, technik i technologii, możliwości współpracy.


Wykres 1. Zmiana liczby i struktury uczestników seminariów w latach 2009-2011.Główne przesłanie to rozeznanie potrzeb i oczekiwań przemysłu w rozwoju nowoczesnych technologii i produktów i określenie na ile środowisko naukowe skupione w ICiMB jest w stanie sprostać tym potrzebom. W seminarium wzięło udział łącznie ponad 100 uczestników (gości i pracowników), co jest najwyższą liczbą wśród wcześniej organizowanych (Wykres 1). Jest już tradycją, że uczestnicy kolejnych seminariów odpowiadają na szereg szczegółowych pytań zawartych w ankiecie, udzielone odpowiedzi i wynikające z nich wnioski są bardzo ważnym impulsem w działaniach dyrekcji instytutu.

Już wcześniej podkreślano bardzo ważną integracyjną rolę instytutowych seminariów, co jest o tyle ważne, iż ciągle pamiętać należy o przeprowadzonym przed kilku laty procesie łączenia Wykres 2. Cele osiągane przez seminaria instytutowe w opinii ich uczestników. kilku samodzielnych jednostek naukowych w jeden sprawny instytut naukowy. Szereg działań (wśród nich ogólno instytutowe seminaria) przyniosło w  zakresie integracji zdecydowaną, pożądaną zmianę w postawach pracowników, działaniach poszczególnych komórek i jednostek instytutu. Jednocześnie proces ten (integracja) dostrzegany jest przez samych uczestników konferencji i wskazywany jako ważny w ankietach podsumowujących seminaria (Wykres 2). Ponad 77% odpowiedzi ankietowanych wskazywało, że udział w seminarium na pewno lub prawdopodobnie pozwoli nawiązać im  nowe relacje  między pracownikami mogące owocować w przyszłości wspólnymi projektami i badaniami.

 

 

Ocena pracowników naukowych


Istotną rolę w rozwoju kadry naukowo-badawczej jest odgrywają okresowe przeglądy osiągnięć i dokonań pracowników. Ocena ta staje się obecnie tym ważniejsza, iż Instytut od czasu ostatniej oceny parametrycznej dokonanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (za pośrednictwem Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych – KEJN) znajduje się w grupie podmiotów z najwyższą oceną (kategoria 1). Ponieważ w 2013 roku dokonana zostanie kolejna ewaluacji jednostek naukowych rozwój kadry i jej osiągnięcia mają absolutnie kluczowe znaczenie. W 2012 roku w ICiMB przeprowadzono ocenę osiągnięć pracowników naukowo-badawczych w grupach asystentów i adiunktów. W ankiecie oceniającej uwzględniano zarówno osiągnięcia wskazywane wprost w stosownych przepisach prawa, jak również dodatkowe, specyficzne osiągnięcia pracownicze. W czasie seminarium sekretarz naukowy Instytutu przedstawił wyniki oceny, zarówno poszczególnych osób, jak i jednostek organizacyjnych (oddziałów).  Pięciu pracowników Instytutu (w analizowanych grupach pracowniczych tj. adiunkci, asystenci, badawczo-techniczni) uzyskało status wyróżniających się, suma ich punktów znacząco przewyższała średnią punktów wyliczoną dla każdej kategorii pracowników. Należy sądzić,  że zaprezentowane wyniki staną się istotnym impulsem do rozwoju naukowego każdego pracownika. Zapewne wpłynie to korzystnie na konkurencję i rywalizację również między jednostkami Instytutu. Konkurencja w dziedzinie nauki to przede wszystkim dążność do innowacji i kreatywności pracowników. Ważnym jest aby umiejętnie określić zdolność do takiego działania, a także używać instrumentów do podwyższonej motywacji takiego postępowania. Istotną rolę w tym procesie spełniły prezentacja i miniwarsztat przeprowadzone przez mgr Piotra Rutę -, wykładowcę na Studiach Podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. W swoim wystąpieniu "Istota kreatywności i twórczego myślenia" uporządkował i przedstawił typy osobowości, uwarunkowania ich działania,  efektywne bodźce i instrumenty wspomagające rozwój kreatywności i zaangażowania pracowników. Dużo ożywienia i zaangażowania uczestników seminarium wprowadziło przeprowadzenie miniwarsztatu  metodą „burzy mózgów” związanych z poszukiwaniem rozwiązań w zakresie motywacji. Podobne metody działania należy wprowadzać na szerszą skale w działaniu instytutu zwłaszcza tam, gdzie należy uzyskać inne, odbiegające od obecnych i bardziej efektywne metody i sposoby pracy.

 

Zagadnienia naukowe


Problematyka naukowa realizowana była w dwóch segmentach wystąpieniach zaproszonych gości oraz prezentacji najbardziej wartościowych osiągnięć naukowych pracowników poszczególnych oddziałów Instytutu w okresie między seminarium w Sulejowie 2011 a tym zrealizowanym w Ameliówce 2012. Wśród zaproszonych wykładowców znaleźli się prof. Dr hab. Inż. Małgorzata Lewandowska z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej oraz dr inż. Krzysztof Fronc z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Profesor Lewandowska przedstawiła wykład Kompozyty z udziałem fazy ceramicznej w badaniach Wydziału Inżynierii Materiałowej wskazując w nim szereg osiągnięć badawczych uzyskanych w zespołach WIM PW (również te powstałe we współpracy z Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych). Szczególne miejsce w jej wystąpieniu zajęły kompozyty do zastosowań stomatologicznych (ceramiczno-polimerowe na stałe wypełnienia oraz ZrO2  do odbudowy zębów), nanokompozyty metalowo-ceramiczne oraz problematyka ogniw paliwowych SOFC czy fuzji termojądrowych CFC/Mo/W.

Dr Fronc  natomiast omówił szeroko w swoim wystąpieniu zagadnienie Nanostruktury ceramiczne - nanowłókna i nanoproszki. Wytwarzanie i zastosowania. Część prowadzonych przez dr Fronca badań realizowanych jest także w ICiMB. Szczególne zainteresowanie wzbudziły wyniki badań dr K.Fronca i zespołu IF PAN związane ze zjawiskami luminescencji wytworzonych przez nich nanomateriałow ceramicznych wprowadzanych do komórek nowotworowych i wywoływanie procesami fizycznymi zjawiska destrukcji tych komórek. Prowadzone w Instytucie Fizyki PAN badania wskazują realną szansę opracowania nowych skutecznych metod zwalczania chorób nowotworowych w sposób nieinwazyjny, mniej groźny dla pacjenta, a zwiększających szansę na pokonanie choroby. Należy trzymać kciuki za pełne powodzenie tych badań, których efekty mogą dać nadzieję, szansę i i skuteczny instrument w diagnostyce i terapii nowotworowej.

Najważniejsze osiągnięcia naukowe pracowników Instytutu przedstawiono na specjalnej sesji. Znalazły się wśród nich referaty następujących osób:

 • Materiały ogniotrwałe magnezjowo-chromitowe o podwyższonej odporności na wstrząsy termiczne - dr Jacek Podwórny – Oddział Materiałów Ogniotrwałych Gliwice
 • Lotniczy hamulec ceramiczny z SiC - prof.ICiMB dr hab.inż. Adam Witek – Centrala Warszawa
 • Odtworzenie technologii Chassestaub - prof.PW dr hab. Paweł Bylina – Centrala Warszawa
 • Rentgenowskie dyfrakcyjne metody oznaczania stopnia inwersji w spinelach - dr Jacek Podwórny - Oddział Materiałów Ogniotrwałych Gliwice
 • Innowacyjne spoiwa cementowe i betony z wykorzystaniem popiołu lotnego wapiennego - dr inż. Tomasz Baran – Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych Kraków
 • Innowacyjne metody badawcze odpadów komunalnych po ich mechaniczno-biologicznym przetworzeniu - dr inż. Grzegorz Siemiątkowski, mgr Joanna Poluszyńska, mgr Maciej Paciorkowski – Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych Opole.

Znaczne zróżnicowanie tematyki naukowej jaka jest realizowana w Instytucie powoduje, iż nie zawsze wszystkie osiągnięcia badawcze są dobrze znane pracownikom innych oddziałów instytutu. Prezentowane wystąpienia wzbudziły znaczne zainteresowanie słuchaczy, co zaowocowało także ożywiona dyskusją oraz pytaniami do referentów. Platforma naukowa jaka są seminaria instytutowe jeszcze raz pokazała swoja przydatność w wymianie informacji, tworzeniu interdyscyplinarnych zespołów badawczych i upowszechnianiu osiągnięć naukowych.


Współpraca przemysł – nauka


Sesja poświęcona temu zagadnieniu zgromadziła przedstawicieli wybranych i blisko współpracujących od lat zakładów przemysłowych. Znaleźli się wśród nich przede wszystkim ci, którzy odpowiadają w tych zakładach za wdrożenia, postęp techniczny i innowacje, uczestniczą w studyjnych wyjazdach zagranicznych (na specjalistyczne targi i wystawy oraz do zakalców przemysłowych) – ergo ich wiedza o współczesnych trendach w postępie naukowo-technicznym jest szeroka i aktualna. Swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi potrzeb rozwojowych współczesnego przemysłu i możliwych obszarów współpracy z Instytutem (także o dotychczasowych osiągnięciach i dokonaniach uzyskanych we współpracy z instytutem) podzielili się następujący referenci:

 • mgr inż. Zbigniew Woźniak - Główny Technolog - Ceramika PARADYŻ sp. z o.o. Założenia rozwoju współpracy pomiędzy Grupą Paradyż i Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych,
 • mgr inż. Marian Darłak - Wiceprezes Zarządu ds. Jakości i Rozwoju - Zakłady Magnezytowe ROPCZYCE S.A. Działania badawczo-rozwojowe o charakterze projektowym realizowane w Zakładach Magnezytowych ROPCZYCE SA. ,
 • Paweł Gambal KGHM Ecoren S.A Innowacyjne spoiwa mineralne z przekształcenia odpadów flotacyjnych powstających w KGHM Polska Miedź S.A. (prezentowała dr inż. Krystyna Rajczyk- OIPMB)
 • prof. Dr hab. Inż. Jan Deja w imieniu Stowarzyszenia Producentów Cementu,
 • mgr inż. Tomasz Abramowicz - Dyrektor Produkcji - Lico Mix,
 • mgr inż. Garus Krzysztof - Dyrektor ds. Produkcji - Cementownia Warta S.A. ,
 • mgr inż. Jarosław Rutczyński - Kierownik Rozwoju Dodatków do Cementu - Lafarge Cement S.A.

Wiedza przedstawicieli przemysłu o współczesnych trendach rozwojowych w ich obszarach aktywności gospodarczej jest bardzo ugruntowana i uporządkowana. Wystąpienia zaprezentowane przez nich w trakcie seminarium były bardzo interesujące i praktyczne.  Zakres potrzeb przemysłu i możliwej współpracy z instytutem jest bardzo szeroki. W wielu wystąpieniach sformułowano konkretne zadania czy rozwiązania technologiczne, których oczekuje przemysł. Istnieje zatem bardzo realna perspektywa dalszych możliwych działań w kierunku uzyskania wsparcia ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz przemysłu na projekty głownie w ramach Programu Badań Stosowanych. Od aktywności pracowników instytutu oraz ich kreatywności zależeć będzie jaką szeroką i zróżnicowaną oraz wartościową merytorycznie ofertę  składać będzie instytut do rozpatrzenia w kolejnych konkursach ogłaszanych przez NCBiR.

 

Dodatkową atrakcją pobytu w Górach Świętokrzyskich była zarówno wspaniała pogoda towarzysząca w trakcie jego trwania jak i wyprawa do podziemnej kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich. Jest to obiekt  klasy światowej, świadczący o wiodącej roli w Europie ośrodków górnictwa skalnego zlokalizowanych na terenie obecnej Polski. Obiekt godny polecenia do odwiedzin każdemu zainteresowanemu historia rozwoju cywilizacji ludzkiej oraz historii górnictwa i przetwórstwa skalnego.
Niewątpliwie ogólno instytutowe seminaria naukowe stały się już elementem tradycji i praktyki instytutowej. Dotychczasowe osiągnięcia i doświadczenia związane z ich organizacją upoważniają do stwierdzeń, że istnieje potrzeba ich dalszej organizacji i doskonalenia formy oraz zakresu tematycznego.


Krzysztof Szamałek "Szkło i Ceramika" nr 5/2012

 

 

 

 

CZASOPISMA:

 

sic logo1 logo cwb

 

GALERIA SZKŁA:

logo lipowa3

ZOBACZ NAS:

 

Youtube

 

NAJBLIŻSZE SEMINARIUM:

"Wpływ prekursora grafitowego na skład, morfologię i strukturę termicznie zredukowanego tlenku grafenu"

 GLIWICE 24.01.19

 "Badanie możliwości otrzymania bezołowiowego topnika do farb ceramicznych na szkło oświetleniowe i gospodarcze"

"Przegląd najnowszych osiągnięć branży ceramicznej"

 WARSZAWA 07.02.19

 "Problemy z wdrożeniem wymagań dokumentów normatywnych wprowadzonych w 2017 roku w obszarze badań gazów odlotowych na przykładzie oznaczenia stężenia objętościowego tlenu metodą paramagnetyczną"OPOLE 14.02.19

"Impregnacja wyrobów glinokrzemianowych układu syfonowego odlewania stal"


GLIWICE 28.02.19

 "Możliwości badawcze skaningowego mikroskopu elektronowego w analizie mikrostruktury materiałów budowlanych, szkła i ceramiki"

 

"Działania laboratorium jednostki notyfikowanej do Rozporządzenia PEiR (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu  wyrobów budowlanych i uchylającego dyrektywę Rady 89/106/EWG, z późniejszymi zmianami"

"Wpływ odczynu kwasowo-zasadowego środowiska (pH) na stopień uwalniania metali ciężkich z materiałów budowlanych"

 

KRAKÓW 28.02.19

 

PROJEKTY UNIJNE:

 Projekt Aether

Projekt Rocare

Projekt Grundtvig

Projekt Leonardo

cervive logo min

logo-plytka-CRT-small

 

 

logo cerare

 

Wszystkie prawa zastrzeżone ICiMB 2013