Strona główna Aktualności IX Konferencja Naukowa „Energia i Środowisko w technologiach materiałów budowlanych, ceramicznych, szklarskich i ogniotrwałych”.

WYDARZENIA:

 

VIII edycja Konferencji dla producentów chemii budowlanej pod nową nazwą: Ł2B czyli Łukasiewicz to Business / Building Chemistry 10-12 stycznia 2022 r.

 

więcej informacji...

15 czerwca 1931 roku aktem notarialnym zawartym w Warszawie powołano do życia spółkę, która założyła w Krakowie przy ulicy Lipowej hutę szkła – „Krakowską Hutę Szkła, L. Bąkowski, D.Chazan i S-ka”.

 

więcej informacji...

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych jako jedna z czterech jednostek w kraju otrzymała dofinansowanie na realizację projektu...

 

więcej informacji...

W dniu 21.06.2021 Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych wydał pierwszy Certyfikat Czystości Mikrobiologicznej dla producenta chemii budowlanej TERMO ORGANIKA Sp. z o.o., obejmujący swoim zakresem Zakład Produkcyjny w Pyrzycach.

 

więcej informacji...

Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego gościem Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki Materiałów Budowlanych

 

więcej informacji...

Nowy projekt Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, którego kierownikiem jest dr. inż. Magdalena Gizowska dotyczy opracowania ceramicznych i kompozytowych komór spalania dla przemysłu lotniczego w tym do rakiet kosmicznych!

 

więcej informacji...

Lider projektu czyli Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych we współpracy z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A.


więcej informacji...

Blisko 400 dodatkowych ofert dla biznesu na badania, produkty i usługi, nowi klienci, wyższy zysk i przychody z komercjalizacji, a także ukierunkowana na strategiczne obszary praca 4500 naukowców i inżynierów.

więcej informacji...

Mamy PATENT na badanie siły wiązania zapraw w różnych temperaturach pracy i pod obciążeniem

 

więcej informacji...

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne seminarium dot. zanieczyszczeń środowiska, które odbędzie się 28.04.2021 online.

 

więcej informacji...

Wprowadzasz nowy produkt na rynek? Nie wiesz od czego zacząć? Jakie są wymagania prawne? To seminarium jest dla Ciebie!

 

więcej informacji...

Zakład Inżynierii Procesowej i Środowiska zajmuje się opracowywaniem Deklaracji Środowiskowych EPD III typu dla wyrobów budowlanych w oparciu o obowiązujące normy europejskie.* Dysponujemy specjalistycznym oprogramowaniem służącym do wykonywania oceny cyklu życia produktu

więcej informacji...

W ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji organizowanego przez Województwo Małopolskie Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej Organizuje Warsztaty

 

więcej informacji...

Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych uzyskał akredytacje i notyfikację na badania izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych wg PN-EN ISO 10140-2:2011 “Akustyka. Pomiar laboratoryjny izolacyjności akustycznej elementów budowlanych.

 

więcej informacji...

Zachęcamy do udziału w XXVII Sympozjum Naukowo-Technicznym KRUSZYWA CEMENT WAPNO 2020, które odbędzie się w dniach 5-6 listopada 2020 r. w Kielcach.

 

więcej informacji...

30 lipca 2020 roku w Krakowie odbyło się posiedzenie Rady Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

 

więcej informacji...

Czy wiecie, że działalność Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych obejmuje cały proces technologiczno-produkcyjny budowy nieruchomości? Zapraszamy na wycieczkę po naszym instytutowym domu!

więcej informacji...

Polskie Powroty 2020. Edycja COVID-19 - nabór wniosków w programie skierowany jest do instytucji planujących zatrudnienie naukowców, których badania mogą przełożyć się na poszerzenie wiedzy i rozwiązanie istotnych problemów związanych z epidemią COVID- 19 i jej konsekwencjami

 

więcej informacji...

Wpływ pandemii COVID-19 na przemysł materiałów budowlanych oraz obecną i przyszłą sytuację gospodarki Polski, były tematem najważniejszych rozważań konferencji, która odbyła się dnia 29 czerwca 2020 roku w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

 

więcej informacji...

Miło Nam poinformować, iż Członkowie Stowarzyszenia Producentów Cementu na czele z przewodniczącym Panem Krzysztofem Kieresem, podjęli decyzję o zaproszeniu Pana dr. hab. inż. Pawła Pichniarczyka

więcej informacji...

Nieco inni niż zazwyczaj, grubsi o połowę... Zachęcamy do lektury pierwszego wydania SiC w postaci KWARTALNIKA!

więcej informacji...

W dniu 1 urodzin Sieci Badawczej Łukasiewicz składamy życzenia wszystkiego innowacyjnego i samych sukcesów badawczych! Łukasiewicz to wspaniali ludzi! W tym trudnym czasie nie poddawajmy się i dużo zdrowia!

więcej informacji...

Z dniem 1.04.2020 r. Prezes Centrum Łukasiewicz Piotr Dardziński powołał Panią dr inż. Małgorzatę Niziurską na  stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Badań i Rozwoju Sieci Badawczej  Łukasiewicz – Instytutu ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Panią dr inż. Agnieszkę Szopę

więcej informacji...

Miło jest nam poinformować że ŁUKASIEWICZ- Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych Oddział Ceramiki i Betonów w Warszawie, w dniach 19-20.02.2020 r. otrzymał pozytwyną decyzję o przyznaniu przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej dwóch patentów.

 

więcej informacji...

Zapraszamy Państwa do składania ofert na otwarty nabór na Partnera zainteresowanego wspólną realizacją Projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

więcej informacji...

Dr inż. Zdzisław Naziemiec otrzymał tytuł Doktora Habilitowanego uchwałą Rady Dyscypliny Inżynierii Środowiska, Górnictwa i Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie z dnia 27 stycznia 2020 roku.

więcej informacji...

Od 1 kwietnia 2019 r. Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych wraz z 35 innymi, zlokalizowanymi w całej Polsce, tworzy trzecią co do wielkości organizację R&D w Europie. Z ośmioma tysiącami pracowników oraz ponad 1.3 mld przychodów generowanych ze sprzedaży technologii, produktów i usług Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ zwiększa szanse swoich Klientów na międzynarodowe granty i pozyskiwanie partnerów gospodarczych.

więcej informacji...

17 lutego 2020 roku w Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie odbyło się posiedzenie Rady Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

więcej informacji...

12 lutego 2020 roku w krakowskim Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych odbędzie się posiedzenie Rady Technicznej Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń

więcej informacji...

Oddział Ceramiki i Betonów w Warszawie zaprasza serdecznie do udziału w Seminarium pt. "Zastosowanie technik analizy termicznej do badania materiałów ceramicznych i budowlanych", organizowanym we współpracy z firmą NETZSCH

 

więcej informacji...

9 grudnia 2019 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie nowej Rady Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w kadencji 2020-2023.

więcej informacji...

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wykonawcy projektu GlassPoPep - „Wielofunkcyjny materiał kompozytowy o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych i pro-regeneracyjnych do odbudowy tkanki kostnej” odebrali  Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2019


więcej informacji...

Zapraszamy specjalistów branży szklarskiej, okiennej i fasadowej oraz architektów i projektantów na XXXV edycję Konferencji Technicznej Szkło budowlane.

więcej informacji...

Komisja Wyborcza powołana Zarządzeniem Nr 20 Dyrektora LUKASIEWICZ - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych z dnia 15 października 2019 roku z póżn. zm. w składzie:

więcej informacji...

19 października 2019 r. w Krakowie odbyły się główne uroczystości z okazji Jubileuszu 100-lecia AGH.

 

więcej informacji...

Miło nam poinformować, że podczas obchodów jubileuszu 70-lecia Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Rada Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH odznaczyła Pana Dyrektora Pawła Pichniarczyka honorowym wyróżnieniem „KERAMOS”

 

więcej informacji...

Nasz wieloletni partner biznesowy, jeden z największych polskich producentów płytek ceramicznych Ceramika Paradyż świętuje Jubileusz 30-lecia założenia firmy. Gratulujemy!

 

więcej informacji...

W dniach 8-10 października 2019 roku w Sopocie odbyła się XXVI Międzynarodowa Konferencja POPIOŁY z ENERGETYKI. Wydarzenie to, jest istotne dla energetyki węglowej jak i sektora gospodarczego wykorzystania ups-ów w gospodarce

 

więcej informacji...

ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych objął honorowym patronatem najbardziej znane branżowe wydarzenie - XXVI Sympozjum „KRUSZYWA CEMENT WAPNO”,

 

więcej informacji...

W dniach 1-3 października 2019 roku odbyło się w Poznaniu Innovatorium Łukasiewicza  – autorski koncept sprzedaży innowacyjnych projektów. Blisko 500 przedsiębior­ców, inżynierów i naukowców podczas kilkudziesięciu spotkań i negocjacji szukało okazji do zrobienia wspólnego biznesu

 

więcej informacji...

„W pogoni za kolorem. Szkła Jerzego Słuczan–Orkusza” to wystawa organizowana przez Sieć Badawczą ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie oraz Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Stanowi zwieńczenie projektu badawczo-wystawienniczego z zakresu historii polskiego wzornictwa XX w.

 

więcej informacji...

W dniach  27-30 sierpnia 2019 r. w Rzymie miała miejsce cykliczna konferencja pt. „5th Central and Eastern European Conference on Thermal Analysis and Calorimetry” (CEEC-TAC5) i „14th Mediterranean Conference on Calorimetry and Thermal Analysis” (Medicta2019)

 

więcej informacji...

Gdy powiemy „kolor”, większość z nas pomyśli o tęczy, farbach, palecie malarskiej, niektórzy powrócą myślą ku kolorowi ostatnio widzianemu albo ulubionemu. Lubimy żywe, kolorowe akcenty. Dlaczego? Bo przykuwają wzrok, są miłą odskocznią od szarości i jednostajności, co w naszym klimacie ważne jest zwłaszcza zimą.

 

więcej informacji...

Elementy wyposażenia kuchni i łazienek, czyli w zasadzie najważniejszych pomieszczeń w naszych domach, określane ogólnie mianem ceramiki sanitarnej wykonywane są z mieszaniny glin i uszlachetniaczy, formowanych ręcznie lub mechanicznie, pokrywanych farbami, angobami czy szkliwem i utrwalane w procesie wypalania.

 

więcej informacji...

Całe wieki zajęło medykom i lekarzom opracowanie sposobów ekstrakcji i amputacji, dzięki którym pacjenci nie tylko przeżywali, ale przestawali cierpieć. Dalszy rozwój medycyny przyniósł wynalazki protez i wypełnień.

więcej informacji...

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Inżynierii Materiałowej, Procesowej i Środowiska w Opolu zorganizował w Szczyrku w dniach 9–11 września IX konferencję naukową „Energia i Środowisko w technologiach materiałów budowlanych, ceramicznych, szklarskich i ogniotrwałych”

 

więcej informacji...

W dniach  18-21 czerwca 2019 r. w Budapeszcie odbyła się 2nd Conference (2nd JTACC+V4 2019), to drugie z cyklu wydarzenie poświęcone tematyce analizy termicznej.

więcej informacji...

Miło nam poinformować, że na podstawie § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2002 r w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Za zasługi dla budownictwa” Pan Dyrektor dr hab. Paweł Pichniarczyk

 

więcej informacji...

W dniu 18 czerwca 2019 roku została podpisana umowa o współpracy badawczo-rozwojowej z Grupą Azoty S.A.

 

więcej informacji...

14 czerwca 2019 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się uroczyste zakończenie trzeciej edycji TopMinds 2019.

 

więcej informacji...

Zakończyła się 29. edycja konkursu Teraz Polska. Spośród nadesłanych prawie 100 zgłoszeń 13 produktów, 7 usług i 3 innowacje zdobyły Godło „Teraz Polska”.

 

więcej informacji...

W celu rozwoju współpracy międzynarodowej 29-30 maja 2019 roku odbyło się spotkanie z przedstawicielami instytutu badawczego BELNIIS. Gościliśmy Pana Vitceslava Konkov Zastępcę Dyrektora Generalnego

 

więcej informacji...

W dniach 15–17.05.2019 r. odbyła się w Krakowie siódma edycja International Seminar on Modern Polymeric Materials for Environmental Applications (MPM2019) organizowana przez Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.

 

więcej informacji...

9 maja 2019 r. odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja ETICS, najważniejsze, doroczne spotkanie polskiej branży ociepleń. Uczestnicy debatowali na temat bezpieczeństwa pożarowego ocieplonych elewacji, metod badawczych, certyfikacji i kontroli systemów ociepleń (ETICS)

więcej informacji...

W dniu 20 maja 2019r. w Opolskim Oddziale Inżynierii ‎Materiałowej, Procesowej i Środowiska Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych gościła delegacja chińskiego potentata w budowie i modernizacji cementowni firmy Nanjing Kisen

więcej informacji...

Europejska Organizacja ds. Oceny Technicznej (EOTA) poszukuje osoby na stanowisko asystenta technicznego w Sekretariacie w Brukseli.

więcej informacji...

16.04.2019r. zostały ogłoszone wyniki konkursu TEAM-NET organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Program ten dedykowany jest jednostkom naukowym, który oferuje finansowanie na interdyscyplinarne badania naukowe.

 

więcej informacji...

IX Konferencja Naukowa „Energia i Środowisko w technologiach materiałów budowlanych, ceramicznych, szklarskich i ogniotrwałych”.

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Inżynierii Materiałowej, Procesowej i Środowiska w Opolu zorganizował w Szczyrku w dniach 9–11 września IX konferencję naukową „Energia i Środowisko w technologiach materiałów budowlanych, ceramicznych, szklarskich i ogniotrwałych”. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły.

 

Organizowane w dwuletnim cyklu konferencje poświęcone innowacyjnym sposobom wytwarzania i gospodarki energią oraz różnorakim aspektom ochrony środowisku w procesach ceramicznych i przemyśle materiałów budowlanych stanowią wielopłaszczyznowe forum dyskusyjne, gromadzące zarówno przedstawicieli organizacji przemysłowych jak i świata nauki. Uroczystego otwarcia dokonali dr inż. Grzegorz Siemiątkowski – Dyrektor Opolskiego Oddziału Inżynierii Materiałowej, Procesowej i Środowiska ŁUKASIEWICZ - ICiMB oraz dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk – Dyrektor ŁUKASIEWICZ - ICiMB.
 

Następnie w imieniu Honorowego Patrona Konferencji, Marszałka Województwa Opolskiego głoś zabrał Szymon Ogłaza Członek Zarządu Województwa Opolskiego.

 

W tym roku Konferencję połączono z obchodami 65-lecia powstania Instytutu Przemysłu Wiążących Materiałów Budowlanych w Opolu. Sesję okolicznościową poprowadzili, zza stołu prezydialnego, dr inż. Henryk Szeląg oraz prof. dr hab. inż. Marek Gawlicki. Jubileuszowi poświęcono specjalnie przygotowany film przedstawiający najważniejsze dokonania placówki wzbogacone wywiadami z przedstawicielami kadry kierowniczej Instytutu.

 

.:: 65-lecie powstania IPWMB, zapraszamy do obejrzenia filmu:

 

 film SBL ICiMB

 

Głos w filmie zabrali: prof. dr hab. inż. Wiesław Kurdowski, Zastępca Dyrektora Instytutu Przemysłu Wiążących Materiałów Budowlanych Kierownik Oddziału w Krakowie (1963 1980), wieloletni Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Mineralnych Materiałów Budowlanych w Opolu, mgr inż. Andrzej Rybarczyk wieloletni pracownik Instytutu Przemysłu Wiążących Materiałów Budowlanych w Opolu, Wicemarszałek Województwa Opolskiego I Kadencji, Prezes Cementowni Odra S. A. (2005 2015), mgr inż. Stefan Pampuch, Zastępca Dyrektora Instytutu Przemysłu Wiążących Materiałów Budowlanych w Opolu (1979 2005), dr hab. inż. Jerzy Duda Dyrektor Instytutu Mineralnych Materiałów Budowlanych w Opolu (1997 2007), dr inż. Henryk Szeląg Zastępca Dyrektora Instytutu Mineralnych Materiałów Budowlanych, Dyrektor Oddziału  w Krakowie (2000 2007), dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk Dyrektor ŁUKASIEWICZ Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, dr Piotr Dardziński Prezes Centrum  Łukasiewicz.

 

Następnie goście zostali zaproszeni przez Prezydium, do zabrania głosu i przy okazji mieli możliwość przekazania życzeń oraz okolicznościowych upominków na ręce Dyrektora ŁUKASIEWICZ ICiMB dr hab. inż. Pawła Pichniarczyka i Dyrektora Oddziału ŁUKASIEWICZ ICiMB w Opolu dr inż. Grzegorza Siemiątkowskiego.

 

Głos zabrali:

 • prof. dr hab. inż. Wiesław Kurdowski,
 • prof. dr hab. inż. Jan Deja, Dyrektora Biura SPC,
 • Dariusz Gawlak, Prezes Cementowni Warta S.A.,
 • Grzegorz Kądzielawski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.,
 • Marcin Leszczyński, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Operacyjnych Zakładów Wapienniczych Lhoist S.A.,
 • Wojciech Putra, Prezes Cementowni Odra S.A.,
 • Tadeusz Radzięciak, Członek Zarządu i Dyrektor Pionu Produkcji i Technologii Cementu Cemex Polska Sp. z o.o.,
 • Stanisław Sobczyk, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Przemysłowego Cementu Lafarge Cement S.A.
 • Jerzy Szymański, Dyrektor Generalny Górka Cement Sp. z o.o.,
 • Mariusz Adamek, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Przemysłowych Cement Ożarów S.A.

Na zakończenie dr Henryk Szeląg odczytał List Gratulacyjny Przewodniczącego Rady Głównej Instytutów Badawczych Prof. dr hab. inż. Leszka Rafalskiego i zaprosił do podsumowania sesji okolicznościowej Dyrektora dr hab. inż. Pawła Pichniarczyka.

 

W obradach konferencji uczestniczyło ponad 100 osób. Wygłoszone zostały 34 referaty, uzupełnione prezentacjami oraz posterami. Poza wystąpieniami poświęconymi szczegółowym zagadnieniom specjalistycznym, których autorzy omawiali różne aspekty proekologicznych oraz niskoemisyjnych metod produkcji materiałów budowlanych i ceramicznych, a także sposoby zagospodarowania odpadów przemysłowych i komunalnych oraz wykorzystania paliw alternatywnych, zaprezentowane zostały referaty o charakterze strategicznym związanym z wyzwaniami przemysłowymi.

 

Tematami tych ważkich wystąpień były: cement i beton w gospodarce niskoemisyjnej (zaprezentował prof. dr hab. inż. Jan Deja Dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu), nowe technologie szansą dla przemysłu cementowego (zaprezentował Stanisław Sobczyk  Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Przemysłowy Cementu Lafarge Cement S.A.), zarządzanie programami B+R w obszarze nowych technologii materiałowych i kompozytów (zaprezentował dr Grzegorz Kądzielawski Wiceprezes Zarządu Grupa Azoty S.A.) ceramiczne dozowniki celkowe Kreisel w cementowni (zaprezentował Dipl. Ing. Aleksander Charyna Sales Engineer, Kreisel Engineering GmbH).

 

Organizatorzy konferencji zaprezentowali również ofertę współpracy i możliwości badawcze poszczególnych oddziałów ŁUKASIEWICZ - ICiMB. Wystąpili Dyrektorzy:

 • Oddziału Ceramiki i Betonów w Warszawie dr inż. Artur Oziębło,
 • Oddziału Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach mgr inż. Agnieszka Szopa,
 • Oddziału Inżynierii Materiałowej, Procesowej i Środowiska dr inż. Grzegorz Siemiątkowski,
 • Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie, w zastępstwie Dyrektora, przedstawił dr Grzegorz Adamski Kierownik Centrum Transferu Wiedzy.

 

 

 

 

CZASOPISMA:

 

sic logo1 logo cwb

 

GALERIA SZKŁA:

 

logo lipowa3

ZOBACZ NAS:

 

fb v    twitter v

 

Youtube

 

NAJBLIŻSZE SEMINARIUM:

 W związku z wprowadzeniem stanu epidemii związanej z COVID-19 z przykorścią informujemy, że wszystkie seminaria zostały wstrzymane do odwołania

 

REALIZOWANE PROJEKTY:

 

glass

 

logo flot min


 

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone ICiMB 2013