Strona główna Nauka Technologie i Innowacje Ceramizowane kompozyty nawozowe nazwane agrospiekami

 

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

19.03.2020

dr inż.
Jerzy Czechowski

Monety ceramiczne - krótko o historii
i występowaniu
na ziemiach polskich

Seminarium odwołane

 

23.04.2020

dr inż.
Barbara Lipowska

Metody otrzymywania magnezytu spiekanego
z surowców krajowych - technologia
z zakurzonego archiwum we współczesnej firmie

 

PROJEKTY UNIJNE

Regionalna Strategia Innowacji - Innobservator Silesia

Innobservator Silesia

Ceramizowane kompozyty nawozowe nazwane agrospiekami

AgrospiekiCechą charakterystyczną agrospieków wytwarzanych w postaci granulatu o wymiarach 1÷5 mm, jest ich powolny rozkład w środowisku glebowym, któremu towarzyszy stopniowe, długookresowe dotowanie gleby uwalnianymi makro- i mikroelementami niezbędnymi do prawidłowego rozwoju roślin. Daje to agrospiekom znaczną przewagę nad powszechnie stosowanymi nawozami sztucznymi typu NPK, które łatwo się rozpuszczają i mogą być szybko wypłukane przez opady atmosferyczne. Dodatkowo agrospieki działają odkwaszająco na glebę podnosząc jej pH i obniżając kwasowość hydrolityczną, a także poprawiają jej strukturę.


Ze względu na przedłużony, kilkuletni czas działania mogą być stosowane w celu poprawy struktury gleby oraz bilansu zawartych w niej składników w miejscach, w których nie prowadzi się częstych zabiegów agrotechnicznych: na uprawach leśnych, przy rekultywacji nieużytków, hałd, wydm czy innych terenów niezagospodarowanych.

Podstawowymi składnikami agrospieków są iły, mineralne surowce odpadowe oraz kopaliny towarzyszące. Metoda ich wytwarzania polega na granulacji zestawu surowcowego i obróbce cieplnej granul w temperaturze 700°C.

Zakład Technologii:
dr inż. Barbara Lipowska

32 270 19 55

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

POLECAMY:

 

Betony Izolacyjne

 

Produkty z weglika krzemu

 

Ceramika laboratoryjna

 

Wynajem powierzchni biurowych

 

Wszystkie prawa zastrzeżone ICiMB 2012