WYDARZENIA:

 

VIII edycja Konferencji dla producentów chemii budowlanej pod nową nazwą: Ł2B czyli Łukasiewicz to Business / Building Chemistry 10-12 stycznia 2022 r.

 

więcej informacji...

15 czerwca 1931 roku aktem notarialnym zawartym w Warszawie powołano do życia spółkę, która założyła w Krakowie przy ulicy Lipowej hutę szkła – „Krakowską Hutę Szkła, L. Bąkowski, D.Chazan i S-ka”.

 

więcej informacji...

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych jako jedna z czterech jednostek w kraju otrzymała dofinansowanie na realizację projektu...

 

więcej informacji...

W dniu 21.06.2021 Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych wydał pierwszy Certyfikat Czystości Mikrobiologicznej dla producenta chemii budowlanej TERMO ORGANIKA Sp. z o.o., obejmujący swoim zakresem Zakład Produkcyjny w Pyrzycach.

 

więcej informacji...

Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego gościem Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki Materiałów Budowlanych

 

więcej informacji...

Nowy projekt Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, którego kierownikiem jest dr. inż. Magdalena Gizowska dotyczy opracowania ceramicznych i kompozytowych komór spalania dla przemysłu lotniczego w tym do rakiet kosmicznych!

 

więcej informacji...

Lider projektu czyli Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych we współpracy z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A.


więcej informacji...

Blisko 400 dodatkowych ofert dla biznesu na badania, produkty i usługi, nowi klienci, wyższy zysk i przychody z komercjalizacji, a także ukierunkowana na strategiczne obszary praca 4500 naukowców i inżynierów.

więcej informacji...

Mamy PATENT na badanie siły wiązania zapraw w różnych temperaturach pracy i pod obciążeniem

 

więcej informacji...

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne seminarium dot. zanieczyszczeń środowiska, które odbędzie się 28.04.2021 online.

 

więcej informacji...

Wprowadzasz nowy produkt na rynek? Nie wiesz od czego zacząć? Jakie są wymagania prawne? To seminarium jest dla Ciebie!

 

więcej informacji...

Zakład Inżynierii Procesowej i Środowiska zajmuje się opracowywaniem Deklaracji Środowiskowych EPD III typu dla wyrobów budowlanych w oparciu o obowiązujące normy europejskie.* Dysponujemy specjalistycznym oprogramowaniem służącym do wykonywania oceny cyklu życia produktu

więcej informacji...

W ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji organizowanego przez Województwo Małopolskie Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej Organizuje Warsztaty

 

więcej informacji...

Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych uzyskał akredytacje i notyfikację na badania izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych wg PN-EN ISO 10140-2:2011 “Akustyka. Pomiar laboratoryjny izolacyjności akustycznej elementów budowlanych.

 

więcej informacji...

Zachęcamy do udziału w XXVII Sympozjum Naukowo-Technicznym KRUSZYWA CEMENT WAPNO 2020, które odbędzie się w dniach 5-6 listopada 2020 r. w Kielcach.

 

więcej informacji...

30 lipca 2020 roku w Krakowie odbyło się posiedzenie Rady Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

 

więcej informacji...

Czy wiecie, że działalność Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych obejmuje cały proces technologiczno-produkcyjny budowy nieruchomości? Zapraszamy na wycieczkę po naszym instytutowym domu!

więcej informacji...

Polskie Powroty 2020. Edycja COVID-19 - nabór wniosków w programie skierowany jest do instytucji planujących zatrudnienie naukowców, których badania mogą przełożyć się na poszerzenie wiedzy i rozwiązanie istotnych problemów związanych z epidemią COVID- 19 i jej konsekwencjami

 

więcej informacji...

Wpływ pandemii COVID-19 na przemysł materiałów budowlanych oraz obecną i przyszłą sytuację gospodarki Polski, były tematem najważniejszych rozważań konferencji, która odbyła się dnia 29 czerwca 2020 roku w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

 

więcej informacji...

Miło Nam poinformować, iż Członkowie Stowarzyszenia Producentów Cementu na czele z przewodniczącym Panem Krzysztofem Kieresem, podjęli decyzję o zaproszeniu Pana dr. hab. inż. Pawła Pichniarczyka

więcej informacji...

Nieco inni niż zazwyczaj, grubsi o połowę... Zachęcamy do lektury pierwszego wydania SiC w postaci KWARTALNIKA!

więcej informacji...

W dniu 1 urodzin Sieci Badawczej Łukasiewicz składamy życzenia wszystkiego innowacyjnego i samych sukcesów badawczych! Łukasiewicz to wspaniali ludzi! W tym trudnym czasie nie poddawajmy się i dużo zdrowia!

więcej informacji...

Z dniem 1.04.2020 r. Prezes Centrum Łukasiewicz Piotr Dardziński powołał Panią dr inż. Małgorzatę Niziurską na  stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Badań i Rozwoju Sieci Badawczej  Łukasiewicz – Instytutu ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Panią dr inż. Agnieszkę Szopę

więcej informacji...

Miło jest nam poinformować że ŁUKASIEWICZ- Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych Oddział Ceramiki i Betonów w Warszawie, w dniach 19-20.02.2020 r. otrzymał pozytwyną decyzję o przyznaniu przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej dwóch patentów.

 

więcej informacji...

Zapraszamy Państwa do składania ofert na otwarty nabór na Partnera zainteresowanego wspólną realizacją Projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

więcej informacji...

Dr inż. Zdzisław Naziemiec otrzymał tytuł Doktora Habilitowanego uchwałą Rady Dyscypliny Inżynierii Środowiska, Górnictwa i Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie z dnia 27 stycznia 2020 roku.

więcej informacji...

Od 1 kwietnia 2019 r. Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych wraz z 35 innymi, zlokalizowanymi w całej Polsce, tworzy trzecią co do wielkości organizację R&D w Europie. Z ośmioma tysiącami pracowników oraz ponad 1.3 mld przychodów generowanych ze sprzedaży technologii, produktów i usług Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ zwiększa szanse swoich Klientów na międzynarodowe granty i pozyskiwanie partnerów gospodarczych.

więcej informacji...

17 lutego 2020 roku w Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie odbyło się posiedzenie Rady Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

więcej informacji...

12 lutego 2020 roku w krakowskim Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych odbędzie się posiedzenie Rady Technicznej Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń

więcej informacji...

Oddział Ceramiki i Betonów w Warszawie zaprasza serdecznie do udziału w Seminarium pt. "Zastosowanie technik analizy termicznej do badania materiałów ceramicznych i budowlanych", organizowanym we współpracy z firmą NETZSCH

 

więcej informacji...

9 grudnia 2019 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie nowej Rady Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w kadencji 2020-2023.

więcej informacji...

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wykonawcy projektu GlassPoPep - „Wielofunkcyjny materiał kompozytowy o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych i pro-regeneracyjnych do odbudowy tkanki kostnej” odebrali  Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2019


więcej informacji...

Zapraszamy specjalistów branży szklarskiej, okiennej i fasadowej oraz architektów i projektantów na XXXV edycję Konferencji Technicznej Szkło budowlane.

więcej informacji...

Komisja Wyborcza powołana Zarządzeniem Nr 20 Dyrektora LUKASIEWICZ - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych z dnia 15 października 2019 roku z póżn. zm. w składzie:

więcej informacji...

19 października 2019 r. w Krakowie odbyły się główne uroczystości z okazji Jubileuszu 100-lecia AGH.

 

więcej informacji...

Miło nam poinformować, że podczas obchodów jubileuszu 70-lecia Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Rada Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH odznaczyła Pana Dyrektora Pawła Pichniarczyka honorowym wyróżnieniem „KERAMOS”

 

więcej informacji...

Nasz wieloletni partner biznesowy, jeden z największych polskich producentów płytek ceramicznych Ceramika Paradyż świętuje Jubileusz 30-lecia założenia firmy. Gratulujemy!

 

więcej informacji...

W dniach 8-10 października 2019 roku w Sopocie odbyła się XXVI Międzynarodowa Konferencja POPIOŁY z ENERGETYKI. Wydarzenie to, jest istotne dla energetyki węglowej jak i sektora gospodarczego wykorzystania ups-ów w gospodarce

 

więcej informacji...

ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych objął honorowym patronatem najbardziej znane branżowe wydarzenie - XXVI Sympozjum „KRUSZYWA CEMENT WAPNO”,

 

więcej informacji...

W dniach 1-3 października 2019 roku odbyło się w Poznaniu Innovatorium Łukasiewicza  – autorski koncept sprzedaży innowacyjnych projektów. Blisko 500 przedsiębior­ców, inżynierów i naukowców podczas kilkudziesięciu spotkań i negocjacji szukało okazji do zrobienia wspólnego biznesu

 

więcej informacji...

„W pogoni za kolorem. Szkła Jerzego Słuczan–Orkusza” to wystawa organizowana przez Sieć Badawczą ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie oraz Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Stanowi zwieńczenie projektu badawczo-wystawienniczego z zakresu historii polskiego wzornictwa XX w.

 

więcej informacji...

W dniach  27-30 sierpnia 2019 r. w Rzymie miała miejsce cykliczna konferencja pt. „5th Central and Eastern European Conference on Thermal Analysis and Calorimetry” (CEEC-TAC5) i „14th Mediterranean Conference on Calorimetry and Thermal Analysis” (Medicta2019)

 

więcej informacji...

Gdy powiemy „kolor”, większość z nas pomyśli o tęczy, farbach, palecie malarskiej, niektórzy powrócą myślą ku kolorowi ostatnio widzianemu albo ulubionemu. Lubimy żywe, kolorowe akcenty. Dlaczego? Bo przykuwają wzrok, są miłą odskocznią od szarości i jednostajności, co w naszym klimacie ważne jest zwłaszcza zimą.

 

więcej informacji...

Elementy wyposażenia kuchni i łazienek, czyli w zasadzie najważniejszych pomieszczeń w naszych domach, określane ogólnie mianem ceramiki sanitarnej wykonywane są z mieszaniny glin i uszlachetniaczy, formowanych ręcznie lub mechanicznie, pokrywanych farbami, angobami czy szkliwem i utrwalane w procesie wypalania.

 

więcej informacji...

Całe wieki zajęło medykom i lekarzom opracowanie sposobów ekstrakcji i amputacji, dzięki którym pacjenci nie tylko przeżywali, ale przestawali cierpieć. Dalszy rozwój medycyny przyniósł wynalazki protez i wypełnień.

więcej informacji...

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Inżynierii Materiałowej, Procesowej i Środowiska w Opolu zorganizował w Szczyrku w dniach 9–11 września IX konferencję naukową „Energia i Środowisko w technologiach materiałów budowlanych, ceramicznych, szklarskich i ogniotrwałych”

 

więcej informacji...

W dniach  18-21 czerwca 2019 r. w Budapeszcie odbyła się 2nd Conference (2nd JTACC+V4 2019), to drugie z cyklu wydarzenie poświęcone tematyce analizy termicznej.

więcej informacji...

Miło nam poinformować, że na podstawie § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2002 r w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Za zasługi dla budownictwa” Pan Dyrektor dr hab. Paweł Pichniarczyk

 

więcej informacji...

W dniu 18 czerwca 2019 roku została podpisana umowa o współpracy badawczo-rozwojowej z Grupą Azoty S.A.

 

więcej informacji...

14 czerwca 2019 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się uroczyste zakończenie trzeciej edycji TopMinds 2019.

 

więcej informacji...

Zakończyła się 29. edycja konkursu Teraz Polska. Spośród nadesłanych prawie 100 zgłoszeń 13 produktów, 7 usług i 3 innowacje zdobyły Godło „Teraz Polska”.

 

więcej informacji...

W celu rozwoju współpracy międzynarodowej 29-30 maja 2019 roku odbyło się spotkanie z przedstawicielami instytutu badawczego BELNIIS. Gościliśmy Pana Vitceslava Konkov Zastępcę Dyrektora Generalnego

 

więcej informacji...

W dniach 15–17.05.2019 r. odbyła się w Krakowie siódma edycja International Seminar on Modern Polymeric Materials for Environmental Applications (MPM2019) organizowana przez Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.

 

więcej informacji...

9 maja 2019 r. odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja ETICS, najważniejsze, doroczne spotkanie polskiej branży ociepleń. Uczestnicy debatowali na temat bezpieczeństwa pożarowego ocieplonych elewacji, metod badawczych, certyfikacji i kontroli systemów ociepleń (ETICS)

więcej informacji...

W dniu 20 maja 2019r. w Opolskim Oddziale Inżynierii ‎Materiałowej, Procesowej i Środowiska Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych gościła delegacja chińskiego potentata w budowie i modernizacji cementowni firmy Nanjing Kisen

więcej informacji...

Europejska Organizacja ds. Oceny Technicznej (EOTA) poszukuje osoby na stanowisko asystenta technicznego w Sekretariacie w Brukseli.

więcej informacji...

16.04.2019r. zostały ogłoszone wyniki konkursu TEAM-NET organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Program ten dedykowany jest jednostkom naukowym, który oferuje finansowanie na interdyscyplinarne badania naukowe.

 

więcej informacji...

PUBLIKACJE 2013

 

.:: Wykaz monografii na rok 2013:

Autor: Zapotoczna-Sytek G., Łaskawiec K., Gębarowski P., Małolepszy J., Szymczak J.
Wydawnictwo: Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
Oddział Centrala

Autor: Zapotoczna-Sytek G., Balkovic S.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Oddział Centrala

Autor: Weisser P., Głodek E., Kalinowski W., Kucharski Ł.
Wydawnictwo: Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu.:: Wykaz publikacji pracowników na rok 2013

 

Czasopisma polskie

 

Biuletyn Pollab  2013
Tytuł: Dokładność i niepewność wyników a ocena zgodności ze specyfikacją
Autor: Niziurska M
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w krakowie

Builder  2013, 54
Tytuł: Odporność betonu na mróz
Autor: Kurdowski W., Szeląg H., Bochenek A.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

Bulletin of the Veterinary Instytute In Puławy  2013,57, 119-122
Tytuł: Use of calcium sulfate as a biomaterial in the treatment of bone fractures in rabbits-preliminary studies
Autor: Jaegermann Z. Szponder T., Mytnik E.
Oddział Centrala

Cement, Wapno, Beton  2013,XVIII/LXXX, 52-58
Tytuł: Wpływ dodatku fazy cynkowej na właściwości cementu portlandzkiego
Autor: Bochenek A., Kurdowski W.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
Cement, Wapno, Beton  2013,XVIII/LXXX, 65-73
Tytuł: Wpływ metylocelulozy na proces hydratacji glinianu trójwapniowego
Autor: Pichniarczyk P.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
Cement, Wapno, Beton  2013,XVIII/LXXX,207-215
Tytuł: Wpływ absorpcji popiołów ze spalania paliw wtórnych na proces klinkieryzacji i aktywność hydrauliczną cementowego klinkieru portlandzkiego
Autor: Wzorek M., Baran T., Ostrowski M.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
Cement, Wapno, Beton  2013,XVIII/LXXX,238-244
Tytuł: Właściwości kruszywa z różnych wapieni rozdrabnianych w kruszarce szczękowej
Autor: Lech R., Szostak P.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
Cement, Wapno, Beton  2013,XVIII/LXXX,245-252
Tytuł: Wpływ metylocelulozy na proces hydratacji alitu
Autor: Pichniarczyk P.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
Cement, Wapno, Beton  2013,XVIII/LXXX,370-377
Tytuł: Właściwości fazy cynkowej oraz jej wpływ na twardnienie cementu glinowego
Autor: Bochenek A.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

Ceramika/Ceramics, Polski Biuletyn Ceramiczny  2013,115,251
Tytuł: Zinc as an example of the problem of minor components in cement
Autor: Kurdowski W., Bochenek A.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

Drogi i Mosty  2013,1,17-29
Tytuł: Zastosowanie popiołu lotnego wapiennego jako aktywnego składnika spoiw drogowych
Autor: Baran T., Garbacik A., Synowiec K., Żak A.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
Drogi i Mosty  2013,1,57-69
Tytuł: Popiół lotny wapienny jako składnik główny cementów powszechnego użytku
Autor: Dziuk D., Giergiczny Z., Garbacik A.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
Drogi i Mosty  2013,1,71-81
Tytuł: Aktywność pucolanowa i hydrauliczna wapiennych popiołów lotnych
Autor: Giergiczny Z., Garbacik A., Ostrowski W.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
Drogi i Mosty  2013,2,147-158
Tytuł: Odporność zapraw i betonu z dodatkiem popiołu lotnego wapiennego na korozję alkaliczną
Autor: Drożdż W., Giergiczny Z.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

Gospodarka Surowcami Mineralnymi  2013,29,4,59-76
Tytuł: New potential source of rare earth elements
Autor: Szamałek K., Konopka G., Marciniak-Maliszewska B., Zglinicki  K.
Oddział Centrala

Inżynieria Biomateriałów  2013,119,21-26
Tytuł: Badania bioaktywności i cytotoksyczności in vitro bioszkieł z układu SiO2-CaO wytwarzanych metodą zol-żel z zastosowaniem silanów
Autor: Ciołek L., Karaś J., Olszyna A., Zaczyńska E., Czarny A., Żywiecka B.
Oddział Centrala

Izolacje  2013,XVIII,1,22-25
Tytuł: Metody oceny bezpieczeństwa pożarowego ścian zewnętrznych budynków
Autor: Niziurska M., Wieczorek M.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
Izolacje  2013,XVIII,3,30-32
Tytuł: Przyczepność klejów cementowych do styropianu w systemach ETICS – niepewność metody i korelacja wyników
Autor: Niziurska M., Nosal K., Chruściel B., Charyasz W., Szafran K.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

Magazyn Stomatologiczny  2013,23,3,135-138
Tytuł: Ocena dwuletnia cementu szkłojonomerowego SJZ/W z płynem dwufunkcyjnym do stosowania w stomatologii odtwórczej
Autor: Karaś J. Chałas R., Bachanek T., Wójcik-Chęcińska I., Kamińska-Pikiewicz K., Strycharz-Dudziak M.
Oddział Centrala

Materiały Budowlane  2013,1, 42-43
Tytuł: Ocena możliwości wykorzystania popiołów wapiennych do produkcji autoklawizowanego betonu komórkowego
Autor: Łaskawiec K. Różycka A., Perti M.
Oddział Centrala
Materiały Budowlane  2013,7, 64-67
Tytuł: Deklaracje właściwości użytkowych i oznakowanie CE elementów murowych zgodnie z rozporządzeniem CPR
Autor: Łaskawiec K., Dynarowski R., Królikowski M., Misiewicz L.
Oddział Centrala
Materiały Budowlane  2013,10,5
Tytuł: Badania reakcji na ogień – klasyfikacja wyrobów gipsowych i innych materiałów budowlanych
Autor: Niziurska M., Wieczorek M.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

Materiały Ceramiczne  2013,65,2,204-208
Tytuł: Wpływ spiekania izostatycznego na wybrane właściwości mikrostrukturalne i mechaniczne ceramiki Al2O3 i SiC
Autor: Witek A., Osuchowski M., Oziębło A., Perkowski K., Witosławska I., Chabera P., Boczkowska A.
Oddział Centrala
Materiały Ceramiczne  2013,65,3,386-390
Tytuł: Preparing bulk transparent magnesium alumimnium spinel - a few tricks of the trade
Autor: Witek A.
Oddział Centrala
Materiały Ceramiczne  2013,65,3,290-294
Tytuł: Kryteria jakościowe pigmentów ceramicznych
Autor: Dziubak C.
Oddział Centrala
Materiały Ceramiczne  2013,65,2,174-179
Tytuł: Mikrostruktura korundowych wyrobów ogniotrwałych po pracy w reaktorach chemicznych
Autor: Lipowska B., Czechowska K., Wala T.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Materiały Ceramiczne  2013,65,2,145-150
Tytuł: Korozja wyłożeń w kotłach fluidalnych ze współspalaniem
Autor: Czechowski J., Wala T., Podwórny J., Stec K.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Materiały Ceramiczne  2013,65,2,151-155
Tytuł: Moduł Younga materiałów ogniotrwałych magnezjowo-chromitowych
Autor: Wojsa J.,Podwórny J.,Suwak R.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Materiały Ceramiczne  2013,65,2,220-226
Tytuł: Wpływ dodatku modyfikowanej nanokrzemionki na poprawę własności mechanicznych kompozytów ceramika-polimer
Autor: Przybyła M.,Michta A. (UŚ)
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Materiały Ceramiczne  2013,65,4,491-495
Tytuł: Kierunki badań i rozwoju przemysłu materiałów ogniotrwałych wobec bieżących wyzwań i strategii do 2050 r
Autor: Czechowski J.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Materiały Ceramiczne  2013,65,4,412-417
Tytuł: Filtry ceramiczno-węglowe do filtracji stopów metali
Autor: Lipowska B., Witek J., Karwiński A. (IO), Wieliczko P. (IO), Asłanowicz M. (FerroTerm), Ościłowski A. (FerroTerm), Robak R. (IChPW), Muzyka R. (IChPW)
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Materiały Ceramiczne  2013,65,4,408-411
Tytuł: Określenie kryteriów doboru nośnika węglowego w zawiesinach ceramiczno-węglowych do otrzymywania filtrów ciekłego metalu
Autor: Lipowska B., Robak Z. (IChPW), Muzyka R. (IChPW)
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Materiały Ceramiczne  2013,65,4,451-455
Tytuł: Określenie wpływu przygotowania próbki na wynik badania wytrzymałości na podstawie wartości modułu Weibulla
Autor:  Gerle A.,Psiuk B.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Materiały Ceramiczne  2013,65,4,443-450
Tytuł: Materiały monolityczne do zastosowań w metalurgii cynku i ołowiu
Autor: Majchrowicz I.,Barański J.,Śliwa A.,Pochwała T.,Wala T.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Materiały Ceramiczne  2013,65,4,433-442
Tytuł: Porozymetria rtęciowa w ocenie parametrów mikrostrukturalnych ceramiki ogniotrwałej
Autor: Śliwa A., Wojsa. J.Majchrowicz I.,Barański J.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Materiały Ceramiczne  2013,65,4,418-423
Tytuł: Materiały ogniotrwałe korundowo-chromowe, struktura i własności
Autor: Wojsa J., Podwórny J.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach

Opakowanie  2013,3,16-18
Tytuł: Technologia nanoszenia nanostrukturalnych powłok na szkło opakowaniowe
Autor: Żelazowska E., Pichniarczyk P., Zawiła J., Sacha S.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

Photonics Letters of Poland  2013, 5, 134-136
Tytuł: Activation of colours chan ges in ceramic Glazer by means of the ND:YAG picoseconds laser
Autor: Chmielewska D., Szamałek K., Olszyna A., Strzelec M., Marczak J., Sarzyński A., Zasada D.
Oddział Centrala

Prace ICiMB  2013,12, 88-106
Tytuł: Domieszki chemiczne a procesy fizykochemiczne
Autor: Abramowicz M., Zapotoczna-Sytek G., Skorniewska M.
Oddział Centrala
Prace ICiMB  2013,7, 112-124
Tytuł: Autoklawizowany beton komórkowy a zrównoważony rozwój
Autor: Zapotoczna-Sytek G., Skorniewska M.
Oddział Centrala
Prace ICiMB  2013,11,39-53
Tytuł: Badania przemysłowego mieszalnika do wytwarzania zawiesin wysokorozdrobnionych materiałów mineralnych w wodzie
Autor: Włodarczyk M., Latuszek T.
Oddział Centrala
Prace ICiMB  2013,14,27-41
Tytuł: Klasy pielęgnacji betonu według PN-EN 13670:2011-kryteria wyboru i wpływ na kształtowanie właściwości betonu
Autor: Piotrowicz M., Romanowski P. Woyciechowski P.
Oddział Centrala
Prace ICiMB  2013,12,7-17
Tytuł: Uwarunkowania formalne i technologiczne produkcji cementów z dodatkiem popiołu lotnego wapiennego
Autor: Garbacik A., Baran T.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
Prace ICiMB  2013,13,7-21
Tytuł: Wpływ temperatur na właściwości mechaniczne mas uszczelniających stosowanych w oszkleniach ze szczeliwem konstrukcyjnym. Część 1 – Badanie rozciągania i ścinania
Autor: Balon-Wróbel A., Marczewska A.
Oddział Szkła i materiałów Budowlanych w Krakowie
Prace ICiMB  2013,14,7-16
Tytuł: Prasy walcowe w przeróbce surowców mineralnych
Autor: Naziemiec Z.
Oddział Szkła i materiałów Budowlanych w Krakowie
Prace ICiMB  2013,14,17-26
Tytuł: Znaczenie właściwości płytek ceramicznych w zapewnieniu trwałości okładzin mocowanych zaprawami cementowymi
Autor: Niziurska M.
Oddział Szkła i materiałów Budowlanych w Krakowie
Prace ICiMB  2013,12,38-50
Tytuł: Badania betonów niskocementowych korundowych i wyrobów korundowych po pracy w urządzeniach przemysłu chemicznego i petrochemicznego
Autor: Lipowska B., Czechowska K., Majchrowicz I., Wala T.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Prace ICiMB  2013,12,51-59
Tytuł: Związek pomiędzy właściwościami niskocementowego wysokoglinowego betonu ogniotrwałego a zawartości mikrokrzemionki w jego osnowie
Autor: Majchrowicz I.,Barański J.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Prace ICiMB  2013,12,28-37
Tytuł: Porównawcze oznaczanie modułu Younga wyrobów szamotowych metodami dynamicznymi i metodą statyczną
Autor: Gerle A., Podwórny J.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Prace ICiMB  2013,13,37-48
Tytuł: Optymalizacja udziału spoiw w suchej masie ogniotrwałej
Autor: Pochwała T.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Prace ICiMB  2013,14,53-59
Tytuł: Metoda badań rozkładu molekuł CO2 w kontakcie ze stałym podłożem
Autor: Psiuk B., Podwórny J.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Prace ICiMB  2013,13,22-36
Tytuł: Dwuwymiarowa chromatografia gazowa – rozwój techniki na przestrzeni lat
Autor: Gąsior D.
Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Prace ICiMB  2013,13,49-59
Tytuł: Możliwości zastosowania popiołów ze spalania biomasy w gospodarowaniu osadami ściekowymi
Autor: Poluszyńska J.
Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Prace ICiMB  2013,12,60-71
Tytuł: Ocena możliwości zanieczyszczenia środowiska glebowo-gruntowego wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (WWA) zawartymi w popiołach lotnych pochodzących kotłów energetycznych
Autor: Poluszyńska J.
Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Prace ICiMB  2013,14,41-52
Tytuł: Suszenie solarne osadów ściekowych i ich wpływ na zawartość wybranych trwałych zanieczyszczeń organicznych
Autor: Poluszyńska J.
Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Prace ICiMB  2013,12,72-87
Tytuł: Ocena możliwości wykorzystania w drogownictwie popiołów nowej generacji powstających ze spalania biomasy
Autor: Rajczyk K., Giergiczny E., Szota M.,
Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Prace ICiMB  2013,15,81-90
Tytuł: Emisja antropogenicznych gazów cieplarnianych i ich wpływ na efekt cieplarniany
Autor: Siemiątkowski G.
Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Prace ICiMB  2013,15,7-17
Tytuł: Instrumentalna metoda oznaczania całkowitej zawartości fosforu w popiele lotnym
Autor: Jarocka A., Ślęzak E.
Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Prace ICiMB  2013,15,18-29
Tytuł: Suszenie paliw alternatywnych w warstwie fluidalnej
Autor: Kalinowski W.
Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Prace ICiMB  2013,13,30-44
Tytuł: Zakłócenia procesu wypalania klinkieru przy zwiększonym udziale paliw alternatywnych
Autor: Kalinowski W., Janecka L.
Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Prace ICiMB  2013,15,45-56
Tytuł: Nowe obowiązki dla instalacji objętych pozwoleniem zintegrowanym (IPPC) wynikające z Dyrektywy 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych (IED) – pobór próbek gleb
Autor: Kiprian K., Łach P.
Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Prace ICiMB  2013,15,57-69
Tytuł: Ocena zawartości alkaliów w surowcach i cementach stosowanych w przemyśle materiałów budowlanych
Autor: Płachetka K.
Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Prace ICiMB  2013,14,60-72
Tytuł: Badania obiegu metali lotnych (Hg, Tl, Cd) w procesie wypalania klinkieru  Część 1-charakterystyka metali lotnych i ich obieg w procesie wypalania klinkieru
Autor: Sładeczek F., Głodek E., Janecka L.
Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Prace ICiMB  2013,15,91-105
Tytuł: Badania obiegu metali lotnych (Hg, Tl, Cd) w procesie wypalania klinkieru . Część 2- Badania obiegu metali w przemysłowych instalacjach  pieca obrotowego
Autor: Sładeczek F., Głodek E., Janecka L.
Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Prace ICiMB  2013,13,68-69
Tytuł: Zastosowanie chromatografii jonowej do oceny jakości wód wodociągowych ujmowanych w wybranych punktach województw opolskiego i śląskiego
Autor: Szewczyk A.
Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu

Prace Instytutu Metalurgii Żelaza  2013,2,27-32
Tytuł: Regulacja przepływu strumienia ciekłej stali w kadzi pośredniej urządzenia COS za pomocą inhibitorów turbulencji
Autor: Majchrowicz I.,Kania H.(IMŻ),Pieprzyca  J. (Polit. Śl.)
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Prace Instytutu Metalurgii Żelaza  2013,3,2-6
Tytuł: Optymalizacja metod korekcji wpływów międzypierwiastkowych we fluorescencyjnej spektrometrii rentgenowskiej w zastosowaniu do analizy superstopów wieloskładnikowych. Część 2
Autor: Stec K.,Stankiewicz G. (IMŻ)
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach

Prace Komisji Nauk Technicznych PAU  2013,6,6-11
Tytuł: Rola i odcienie nauki
Autor: Stoch L.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

Prace naukowe Instytutu Górnictwa Politechniki Wrocławskiej  2013,XIX, 157-167
Tytuł: Problemy przy pobieraniu i pomniejszaniu próbek kruszyw mineralnych
Autor: Naziemiec Z. Saramak D.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

Proceedings of EC Opole  2013,7(2), 727-733
Tytuł: Wpływ procesu eutrofizacji na zmiany składu chemicznego wód powierzchniowych
Autor: Szewczyk A., Kłos A., Rajfur M., Ejsmont K.
Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu

Rocznik Ochrona Środowiska  2013,15,1580-1593
Tytuł: Ekologiczne aspekty związane z efektami wysokociśnieniowego rozdrabniania w prasach walcowych
Autor: Saramak D., Tumidajski T., Gawenda T., Naziemiec Z.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
Rocznik Ochrona Środowiska  2013,15,2003-2021
Tytuł: Badania wybranych właściwości kruszyw z odpadów ceramicznych oraz betonu wytworzonego z ich udziałem
Autor: Gawenda T., Naziemiec Z., Walerak A.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

Surowce i Maszyny Budowlane  2013,1,72-77
Tytuł: Odzysk i zastosowanie piasków drobnych
Autor: Naziemiec Z.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
Surowce i Maszyny Budowlane  2013,4,6368
Tytuł: Stalowe, poliuretanowe, gumowe...
Autor: Naziemiec Z.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

Szkło i Ceramika  2013,3,14-16
Tytuł: Ceramiki przezroczyste. Nowe materiały optyczne i optoelektroniczne
Autor: Witek A.
Oddział Centrala
Szkło i Ceramika  2013,1,1-7
Tytuł: Cement i implanty szkło-jonomerowe do stosowania w otochirurgii
Autor: Karaś J. Skarżyński H., Floriańczyk T.
Oddział Centrala
Szkło i Ceramika  2013,1,8-12
Tytuł: Hydrotermalna synteza spinelu cynkowo-glinowego
Autor: Stachowski T.
Oddział Centrala
Szkło i Ceramika  2013,2,4-13
Tytuł: Materiały ceramiczne dla protetyki stomatologicznej-właściwości optyczne i mikrostrukturalne wybranych materiałów cyrkonowych
Autor: Jaegermann Z.
Oddział Centrala
Szkło i Ceramika  2013,2,28-33
Tytuł: Hydrotermalna synteza nano tlenku cynku z zastosowaniem wybranych substancji strącających
Autor: Stachowski T.
Oddział Centrala
Szkło i Ceramika  2013,4,26-27
Tytuł: Wprowadzanie wyrobów budowlanych do obrotu wgCPR
Autor: Papier A.
Oddział Centrala
Szkło i Ceramika  2013,1,36-42
Tytuł: Szkła z powłokami energooszczędnymi niskoemisyjnymi i niskoemisyjnymi-przeciwsłonecznymi.
Autor: Żelazowska E., Pichniarczyk P.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
Szkło i Ceramika  2013,2,22-78
Tytuł: Pęcherze gazowe w szkle.
Autor: Kuśnierz A.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
Szkło i Ceramika  2013,5,25-26
Tytuł: Przyszłość szkła w świetle 23. Międzynarodowego Kongresu Szkła w Pradze, cz.I
Autor: Stoch L.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
Szkło i Ceramika  2013,6,24-25
Tytuł: Przyszłość szkła w świetle 23. Międzynarodowego Kongresu Szkła w Pradze, cz.II
Autor: Stoch L.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
Szkło i Ceramika  2013,1,20-23
Tytuł: Stan, możliwości i ograniczenia przemysłu ceramicznego w Europie w perspektywie 2050 roku
Autor: Czechowski J.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach

Świat Szkła  2013,6,48-50
Tytuł: Właściwości szczeliw konstrukcyjnych i/lub odpornych na UV – Część 2: Badanie ścinania
Autor: A. Balon-Wróbel, A. Marczewska
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

Tworzywa Sztuczne w Przemyśle  2013,2,4-13
Tytuł: Poiluretany biodegradowalne na elementy endoprotez stawów
Autor: Jaegermann Z. Domańska A., Boczkowska A.
Oddział Centrala

Wokół płytek ceramicznych  2013,3,2-3
Tytuł: Zmiany w znowelizowanej normie PN-EN14411:2013-04E
Autor: Mikołajczyk I.
Oddział Centrala
Wokół płytek ceramicznych  2013,2,35-36
Tytuł: Jak dobrać klej do płytek ceramicznych
Autor: Niziurska M., Nosal K., Wieczorek M.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
Wokół płytek ceramicznych  2013,3,3-5
Tytuł: Zalety okładzin z płytek na elewacjach
Autor: Niziurska M., Nosal K., Wieczorek M.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

 

Czasopisma zagraniczne

Archives of Mechanics  2013,65,2,131-142
Tytuł: Viscosity of Yttrium Oxide
Autor: Witek A.  Cholewa M., Żyła G., Plog P., Lehmann V., Oether T., Gross D.
Oddział Centrala

Archives of Foundry Eng.  2013,14,4, 67-72
Tytuł: Integration of computer tomography and simulation analysis in evaluation of quality of ceramic-carbon bonded foam filter
Autor: Lipowska B. Karwiński A. (IO), Małysza M. (IO), Tchórz A. (IO), Gil A. (IO)
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach

Ceramics International  2013,39,1-12
Tytuł: Thermal shock resistance of magnesia-chrome refractories – experimental and criterial evaluation
Autor: Wojsa J., Podwórny J., Suwak R.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Ceramics International  http://dx.doi.org/10.1016/j.ceramint.2013.12.019 on-line 04/12/2013
Tytuł: Zastosowanie popiołów ze spalania węgla kamiennego w kotłach fluidalnych do produkcji betonów komórkowych
Autor: Psiuk B., Wala T., Szade J. (UŚ), Wrzalik R. (US), Osadnik M. (IMN)
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Ceramics International  http://dx.doi.org/10.1016/j.ceramint.2013.10.036 on-line 9/11/2013
Tytuł: Mullitization process of andalusite concentrates – Role of natural inclusions
Autor: Wala T., Psiuk B., Stec K., Podwórny J., Kubacki J. (UŚ)
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach

Journal of Experimental Nanoscience  DOI: 10.1080/1745800.2013.841999
Tytuł: Viscosity of diethylene glycol-based Y2O3 nanofluids
Autor: Witek A. Cholewa M., Żyła G.
Oddział Centrala

Metalurgija  2013,3, 345-348
Tytuł: Porous ceramic-metal composites obtained by infiltration metods
Autor: Oziębło A. Boczkowska A., Chabera P., Dolata A.J.
Oddział Centrala

Ogneupory  2013,7-8,52-55
Tytuł: Wlijanie wiazkosti matricy na skorost osażdenija zapolnitielia w samouplotniajuscichsja ogneupornych betonach
Autor: Majchrowicz I.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach

Physicochemical Problems of Mineral Processing  2013,49(1), 243-253
Tytuł: Determination of the nip zone angle in high-pressure grinding rolls
Autor: Saramak D., Naziemiec Z.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

Society of Photo-Optical Instrumention Proceedings of SPIE 2013, 8703,870301
Tytuł: Application of laser radiation in decoration and marking of ceramic products
Autor: Chmielewska D., Szamałek K., Gebel R., Olszyna A., Marczak J., Sarzyński A., Strzelec M.
Oddział Centrala

Solid State Phenomena  2013, 203-204, 129-132
Tytuł: XRD based method of investigation order-disorder transformation in spinel structure
Autor: Podwórny J.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Solid State Phenomena  2013, 203-204,286-389
Tytuł: The study of local structure of amorphous Fe-Co-B-Si-Nb alloy by atomic pair distribution function
Autor: Podwórny J.,Pilarczyk W. (Polit. Śl.)
Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach

The Royal Society of Chemistry RSC Advances  2013,3,6429-6434
Tytuł: Rheological properties of diethylene glycol-based MgAl2O4
Autor: Witek A. Cholewa M., Żyła G.
Oddział Centrala

 

 

 

CZASOPISMA:

 

sic logo1 logo cwb

 

GALERIA SZKŁA:

 

logo lipowa3

ZOBACZ NAS:

 

fb v    twitter v

 

Youtube

 

NAJBLIŻSZE SEMINARIUM:

 W związku z wprowadzeniem stanu epidemii związanej z COVID-19 z przykorścią informujemy, że wszystkie seminaria zostały wstrzymane do odwołania

 

REALIZOWANE PROJEKTY:

 

glass

 

logo flot min


 

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone ICiMB 2013