Logo-CO2

Pierwszy na rynku krajowym – ICiMB wdrożyło akredytowaną metodę datowania radiowęglowego do określania emisji biogennej CO2


Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych dzięki otwarciu nowego Laboratorium Innowacyjnych Materiałów i Monitorowania Środowiska w Opolu, jako lider na rynku krajowym i czołowe laboratorium akredytowane w Europie, w lipcu br. uzyskało akceptację PCA na określanie emisji biogenicznego CO2 poprzez zastosowanie metody datowania radiowęglowego (spektrometria ciekłoscyntylacyjna)

 

 

Instytut jako wieloletni partner przemysłowy może w chwili obecnej wesprzeć podmioty, dla których wymagane jest przepisami prawa osiąganie odpowiednich wskaźników ograniczenia emisji ditlenku węgla.Emisja dwutlenku węgla jest uważana za biogeniczną, jeżeli jest wynikiem spalania lub współspalania biomasy. Biomasa w swym składzie zawiera stały udział izotopu węgla C-14, natomiast paliwa kopalne zawierają jedynie izotopy C-12 i C-13. Ten rodzaj dwutlenku węgla nie ma negatywnego wpływu na jego stężenie w atmosferze. Podczas spalania biomasy uwalniany dwutlenek węgla jest łatwo absorbowany przez rośliny – źródło biomasy. Dzięki cyklom biochemicznym węgiel jest usuwany z atmosfery i z powrotem do niej uwalniany gdy rośliny są spalane. Ta równowaga ma neutralny bilans stężenia CO2, jest to tzw. zerowa emisja CO2.

 

 

Zgodnie z obowiązującym prawem konieczne jest wykazanie udziału wykorzystania paliw odnawialnych w procesach termicznych, z uwagi na tzw. zerową emisję CO2 z tych paliw.

 

 

Dyrektywa Komisji Europejskiej 2003/87/WE w sprawie stosowania wytycznych dotyczących monitorowania w zakresie gazów cieplarnianych, wymienia różne rodzaje materiałów, które są uznawane za biomasę. Zgodnie z obowiązującą, referencyjną normą PN-EN 15440:2011 Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, jako pomoże określić efektywne emisje CO2 akredytowaną metodą izotopu węgla C-14. Analiza zawartości biomasy metodą ciekłej scyntylacji izotopem węgla C-14 stosowana jest w celu dokładnego określenia udziału energii odnawialnej gazów ze spalania paliw alternatywnych. Metoda ta okazuje się być dokładniejsza i znacznie korzystniejsza od innych wymienianych metod oznaczania frakcji biomasy w paliwach alternatywnych. Metoda ta pozwala z bardzo dużą dokładnością oznaczyć zawartość węgla biogenicznego także w innych materiałach ipaliwach wtórnych, dla których metody dotychczas wykorzystywane mogą okazać się zawodne. Ponadto jest szybka i dokładna.

 

 

Już dziś skontaktuj się z Instytutem, a nasi specjaliści zadbają o Twoją politykę środowiskową.

 

ICiMB – sprawdzony partner na długie lata.

 

Więcej informacji:


dr inż Włodzimierz Paprotny 77 456 32 01 wew. 314

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

mgr inż. Joanna Poluszyńska 77 456 32 01 wew. 356
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
mgr inż. Michał Lenkiewicz 77 456 32 01 wew. 320
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

Quantulus-1220 Quantulus-1220
Quantulus-1220 Quantulus-1220
 

 

POLECAMY:

 

CO2

 

Chromatograf

 

AT4

 

Urządzenia

 

Prace ICiMB

 

PORTALE TEMATYCZNE:

Healthair

Gekon

E2BEBIS

OSZ

Kompostowanie

OZE

PRTR

EBO

Opolska Platforma Innowacyjna

Wszystkie prawa zastrzeżone ICiMB 2014