
ŚRODOWISKOWE I EKONOMICZNE KORZYŚCI Z UTWORZENIA KLASTRÓW BIOWĘGLOWYCH NA OBSZARZE EUROPY ŚRODKOWEJ
E2BEBIS
Uczestnicy projektu
- University of Bologna - Medical and Veterinary Sciences Department – Koordynator Projektu – Włochy
- UNCEM - Unione Nazionale Comuni, Comunità ed Enti Montani – Delegazione Piemontese - Włochy
- Poltegor-Instytut, Instytut Górnictwa Odkrywkowego – Polska,
- BJ ENERGY GROUP, s.r.o. - Słowacja
- European Development Agency – Czechy
- VSB - Technical University of Ostrava, Energy Research Center – Czechy
- Scientific research centre Bistra Ptuj – Słowenia
- Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu - Polska
W ramach projektu przewiduje się między innymi:
- przeprowadzenie analizy stanu wiedzy i identyfikację problemów związanych z wytwarzaniem biocharu w państwach biorących udział w projekcie (Włochy, Polska, Czech, Słowacja, Słowenia);
- przeprowadzenie analizy możliwości utworzenia klastrów energetycznych poprzez określenie ilości dostępnej biomasy (rolniczej, zwierzęcej, komunalnej, z przemysłu drzewnego), możliwości transportowych, ewentualnej lokalizacji zakładów;
- ocenę możliwości legislacyjnych i instytucjonalnych; wpływu na środowisko oraz analizę ekonomiczną;
- utworzenie regionalnych klastrów, skupiających wszystkie podmioty związane z procesem wytwarzania biocharu (producenci biomasy, jednostki finansujące, podmioty opracowujące technologię, przedsiębiorstwa, końcowi użytkownicy) na potrzeby energetyczne i rolnicze;
- uruchomienie zakładów wytwarzających biochar w celach demonstracyjnych i pilotażowych, co pozwoli na dalsze rozpowszechnianie i promocję technologii.
Więcej: http://www.e2bebis.eu/

Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania uczestnictwem w wizycie edukacyjnej (study tour) dla profesjonalnych dziennikarzy i publicystów
Niniejszy dokument określa sposoby i warunki wyboru dziennikarzy pochodzących z krajowych/regionalnych organizacji przekazu informacji (gazeta, magazyn, strona internetowa, radio, telewizja), którzy zostaną zaproszeni na wyjazd edukacyjny do Austrii w maju 2014, organizowanym w ramach projektu E2BEBIS finansowanego z programu Europy Centralnej w celu promocji i waloryzacji technologii produkcji biowęgla (biocharu).

Otwarte Seminarium E2BEBIS „Piroliza biomasy - zrównoważona technologia wytwarzania biowęgla i energii odnawialnej”.
PATRONAT HONOROWY

|
PATRONAT MEDIALNY

|
Otwarte Seminarium nt. biowęgla w ICiMB Opole, 6 grudnia 2013 r.
|
Seminarium odbyło się w siedzibie Instytutu ICiMB Opole w Sali konferencyjnej dnia 6 grudnia 2013 r. Do udziału zaproszono lektorów z dziedzin obejmujących zakres projektu oraz uczestników reprezentujących poszczególne grupy zainteresowań – producentów biomasy, wytwórców energii odnawialnej, reprezentantów technologii BC, przedstawicieli rolnictwa i leśnictwa, potencjalnych odbiorców biowęgla, lokalną administrację z zakresu rolnictwa, ochrony środowiska oraz rozwoju gospodarczego, naukowców z opolskiej politechniki i uniwersytetu. Udział w seminarium wzięło ponad 40 osób.
Było to seminarium jednodniowe, składające się z dwóch części – prezentacji dotyczących wytwarzania i zastosowania biowęgla, aspektów ekonomicznych i środowiskowych oraz warsztatów polegających na prezentacji, w formie nagrań filmowych, polskich instalacji przemysłowych BC. Dyskusja i wymiana poglądów odbywała się po każdej prezentacji i w trakcie warsztatów.
Celem seminarium było przybliżenie technologii otrzymywania biowęgla i wytwarzania czystej energii w procesie termicznej konwersji biomasy i bioodpadów, przedstawienie płynących stąd korzyści gospodarczych i środowiskowych, omówienie zasad tworzenia i funkcjonowania klastrów oraz nawiązanie kontaktów z podmiotami wyrażającymi chęć uczestnictwa w organizowanym na Opolszczyźnie Klastrze Biowęglowym.
Podczas Seminarium przedstawiono trzy przyjazne dla środowiska technologie termicznej obróbki biomasy odpadowej. Prezentowane instalacje dotyczyły produkcji biowęgla typu FLUID z biomasy odpadowej, zgazowania odpadów z uboju drobiu oraz termicznej neutralizacji (pyrolizy) odpadów komunalnych, osadów ściekowych, etc. Warto podkreślić, że w/w instalacje pracują w ruchu ciągłym, pierwsze dwie w skali przemysłowej, trzecia w skali pilotowej.
Materiały seminaryjne, do pobrania:
|
Środowiskowe i ekonomiczne korzyści z utworzenia klastrów biowęglowych na obszarze Europy Środkowej-E2BEBIS
|

|
Termochemiczna konwersja biomasy i bioodpadów z wykorzystaniem procesów pirolizy i zgazowania
|

|
Prażenie biomasy - aspekty środowiskowe i ekonomiczne technologii w kontekście produkcji czystej energii
|

|
Zgazowanie biomasy leśnej i odpadowej – doświadczenia firmy MTF
|

|
Instalacja do konwersji fizyczno - chemicznej odpadów organicznych
|

|
Możliwości wykorzystania biowęgla jako naturalnego nawozu organicznego lub polepszacza gleby
|

|
Dobre praktyki w budowaniu klastrów na przykładzie Śląskiego Klastra Drzewnego
|

|
„Biowęgiel odpowiedzią na aktualne problemy ochrony środowiska”
|

|
Informacja prasowa - Press release
W połowie 2013 r. Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Opole rozpoczął udział w międzynarodowym projekcie E2BEBIS (Environmental and Economic BEnefits from Biochar clusterS in the Central area) dotyczącym środowiskowych i gospodarczych korzyści z utworzenia klastrów biowęglowych w Europie Środkowej. Głównym celem projektu jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat technologii wytwarzania i zastosowań nowego ekologicznego produktu – biowęgla.
Projekt jest wykonywany w ramach programu Central Europe i finansowany ze środków ERDF. Całkowity budżet wynosi 1,537 mln Euro. Zakończenie projektu nastąpi w listopadzie 2014 r. Bierze w nim udział 8 partnerów z 5 krajów europejskich (2 z Włoch, 1 ze Słowenii, 2 z Czech, 1 ze Słowacji oraz 2 z Polski). Liderem projektu jest Uniwersytet w Bolonii.
Biowęgiel jest produktem pirolizy - termicznej obróbki biomasy lub odpadów organicznych bez obecności tlenu (np. pozostałości rolnych lub leśnych, odchodów zwierzęcych, osadów, itp.). Taka piroliza daje możliwość nowych zrównoważonych form gospodarowania odpadami i wytwarzania energii odnawialnej.
Biowęgiel może być wykorzystany do wielu zastosowań w rolnictwie, np. jako dodatek do gleby, który zatrzymuje wodę, składniki odżywcze i mikroorganizmy w wyniku czego następuje poprawa żyzności gleby i zwiększenie plonów.
Rezultatem końcowym projektu E2BEBIS będzie rozwój regionalnych klastrów wprowadzających technologie biowęglowe, oparte na wykorzystaniu dostępnej lokalnie biomasy i odpadów organicznych. Klastry obejmą wszystkie podmioty reprezentujące cykl życia biowęgla: dostawców biomasy i odpadów, dostawców i odbiorców energii, końcowych odbiorców biowęgla (gospodarstwa rolne, hodowlane, leśne), inwestorów.
Realizacja projektu dla regionu opolskiego, mającego w dużej części charakter rolniczy, stanowi szansę wprowadzenia nowej ekologicznej technologii biowęglowej oraz zrównoważonego wykorzystania biomasy i odpadów organicznych w produkcji roślinnej i zwierzęcej.
Dane kontaktowe:
ICiMB Opole
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
;
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Projekt www.e2bebis.eu
Biowęgiel www.european-biochar.org
|

|
|