bip fb fb in
Łukasiewicz - ICiMB

Aktualności

Czekolada pod skaningowym mikroskopem elektronowym (SEM)
Data dodania: 12 / 04 / 2022

Czekolada pod skaningowym mikroskopem elektronowym (SEM)

Czy widzieliście kiedyś czekoladę pod mikroskopem?

Z okazji Dnia Czekolady, który przypada na 12 kwietnia, przyjrzeliśmy się jej na 10 000-krotnym przybliżeniu z pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego (SEM).

Fotografia wykonana na skaningowym mikroskopie elektronowym przedstawia zdjęcie w mikroobszarze próbki czekolady deserowej. Wykonano również analizę składu pierwiastkowego EDS, który wykazał, oprócz podstawowych pierwiastków węgla C i tlenu O, dużą zawartość magnezu Mg. Tak znaczny udział magnezu w czekoladzie potwierdza jej pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka. 

Czy czekolada w takim razie jest zdrowa?

Pomijając jej kaloryczność, jedzenie czekolady przynosi wiele korzyści, m. in.:

✅ Poprawia nam nastrój dzięki zwiększeniu wydzielania endorfin
✅ Dodaje energii
✅ Wspomaga pracę mózgu
✅ Reguluje ciśnienie krwi i poziom cholesterolu
✅ Przyspiesza metabolizm
✅ Wspomaga układ nerwowy i odpornościowy
✅ Zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawału serca i udarów mózgu
✅ Poprawia krążenie

Jedzmy więc na zdrowie!
 Wróć
Wyzwania Łukasiewicza

Jesteś Przedsiębiorcą, borykasz się z problemem technologicznym, którego rozwiązanie przerasta możliwości Twojego zespołu lub po prostu nie masz na to czasu. Skorzystaj z wyjątkowego rozwiązania Sieci Badawczej Łukasiewicz. To nic nie kosztuje! Sieć Badawcza Łukasiewicz oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4.500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie www ale także w ponad 50 lokalizacjach - Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę.

ikona
ikona