NAJBLIŻSZE SEMINARIA:

 

W związku z wprowadzeniem stanu epidemii związanej z COVID-19 z przykorścią informujemy, że wszystkie seminaria zostały wstrzymane do odwołania

 

MEDIA:

 

icimb centrala film

 

MONOGRAFIA:

 

okladka pigmenty ceramiczne min

 

Monografia Pigmenty ceramiczne – wytwarzanie i stosowanie, autorstwa prof. Cecylii Dziubak stanowi studium nad budową chemiczną, strukturą, właściwościami, metodą wytwarzania i zastosowaniem pigmentów ceramicznych.

 

tajemnicza mechanika kwantowa min

 

Tajemnicza mechanika kwantowa. Doświadczenia ukazujące kwantowe własności atomów i cząstek elementarnych – autorstwa dr. Pawła Pęczkowskiego.

 

PUBLIKACJE DO POBRANIA:

 

Popioły lotne nowej generacji do produkcji autoklawizowanego betonu komórkowego    Ceramic Glaze Recipes

 

Cervive

 

 

 

 

 

 

 

 

Tajemnicza mechanika kwantowa, doświadczenia ukazujące kwantowe własności atomów i cząstek elementarnych – nowa publikacja Wydawnictwa ICiMB

Nakładem Wydawnictwa: Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych ukazała się monografia pt. Tajemnicza mechanika kwantowa. Doświadczenia ukazujące kwantowe własności atomów i cząstek elementarnych – autorstwa dr. Pawła Pęczkowskiego.

 
tajemnicza mechanika kwantowa minAutor w przedmowie zwraca uwagę na to, że w końcu XIX wieku fizyka wydawała się być nauką o ugruntowanych i do końca wyjaśnionych podstawach. Ruch cząstek był w pełni opisywany za pomocą równań Newtona, a ruch fal elektromagnetycznych opisywały równania Maxwella. Wydawało się, że wszystko już zostało odkryte i wyjaśnione. Na samym początku XX wieku pojawiły się jednak nowe odkrycia, które trudno było wyjaśnić na podstawie dotychczasowej wiedzy: zachowanie się ciała doskonale czarnego, zjawisko fotoelektryczne, widma atomowe. Wniknięto też głębiej w budowę atomu. Odkrycia te doprowadziły wkrótce do całkowitej zmiany koncepcji fizyki. Odkryto zasady kwantowania materii, fale materii, wprowadzono pojęcie spinu, wreszcie opracowano spójną teorię kwantów wraz z takimi pojęciami jak równanie falowe Schrödingera, zasada zakazu Pauliego, zasada nieoznaczoności Heisenberga. Powstała nowa teoria – mechanika kwantowa, a później kwantowa teoria pola, elektrodynamika kwantowa. Wnioski z tych teorii znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach życia codziennego, technice, a także w medycynie.

 

Niniejsza książka jest kontynuacją pracy Tajemnicza mechanika kwantowa. Doświadczenia ukazujące korpuskularno-falową naturę materii (2011) i stanowi jej drugi tom. Podobny jest cel obu części polegający na przystępnym przedstawieniu historycznych doświadczeń przeprowadzonych w XX wieku i na początku XXI wieku, które odegrały ważną rolę w rozwoju mechaniki kwantowej i przyczyniły się do lepszego jej zrozumienia. Książka może być wykorzystana jako materiał uzupełniający do wykładów z fizyki na poziomie uniwersyteckim. Może być przeznaczona dla wykładowców mechaniki kwantowej chcących przedstawić doświadczalne aspekty omawianej teorii, a także dla studentów interesujących się eksperymentalnymi podstawami teorii kwantów.

 

Doświadczenia mechaniki kwantowej dotyczące atomów i cząstek elementarnych zostały przedstawione w książce od strony historycznej i koncepcyjnej, a następnie wyjaśnione od strony matematycznej. Ukazano ich wpływ na rozwój mechaniki kwantowej oraz możliwości praktycznych zastosowań interesujących nas zjawisk i efektów kwantowych.

 

SPIS TREŚCI DO POBRANIA (PDF)

Cena detaliczna: 79,99 zł
Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel.: 22 843 74 21

Nr konta: 20 1060 0076 0000 3310 0018 0682 

oferta zdobnicze

 

 

POLECAMY:

 

ceram forma

 

Farby

 

HIP

 

ISiC Q

 

logo sic min

 

PROJEKTY UNIJNE:

 

grundtvig

 

Leonardo

 

IEE

 

Ceramic Glaze Recipes

 

 

 

logo cerare

Wszystkie prawa zastrzeżone ICiMB 2013