Łukasiewicz - ICiMB

Aktualności

„Cement i beton na nowych ścieżkach” - dr inż. Mikołaj Ostrowski dla Gazety Wyborczej
Data dodania: 07 / 04 / 2022

„Cement i beton na nowych ścieżkach” - dr inż. Mikołaj Ostrowski dla Gazety Wyborczej

Jakie ekologiczne wyzwania stoją przed branżą budowlaną?

Na to pytanie odpowiedziało kilku ekspertów z branży w rozmowie ze Sławomirem Szymańskim, która ukazała się na łamach Gazety Wyborczej.

Jednym z ekspertów jest naukowiec Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, dr inż. Mikołaj Ostrowski z Grupy Badawczej Cement. Podjął się on tematu zmian w kwestii produkcji cementu i betonu.

 

Jak czytamy w artykule:

„W tej dziedzinie przełom nadchodzi dużymi krokami. Np. Lafarge, jeden z najważniejszych i największych producentów materiałów budowlanych, ogłosił, że rezygnuje z produkcji cementu portlandzkiego CEM I, czyli tradycyjnego. W zamian postawi na rodzaje cementu o mniejszym śladzie węglowym.

– Jest to absolutnie bezprecedensowy ruch, ponieważ cement portlandzki CEM I to od dziesięcioleci najczęściej wykorzystywany cement w budownictwie. Jest również materiałem, który negatywnie wpływa na środowisko, generując dużą emisję CO2 w procesie produkcji. W zamian Lafarge postawi na cementy wieloskładnikowe, o mniejszym śladzie węglowym – mówi dr inż. Mikołaj Ostrowski z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Dodaje, że podobny przełom czeka nas w technologii betonu, który jest drugim najczęściej używanym na świecie materiałem po wodzie: – Jego właściwości użytkowe i możliwości aplikacyjne, niemal w każdych warunkach środowiskowych stanowią o jego przewadze nad innymi materiałami stosowanymi w budownictwie kubaturowym i infrastrukturalnym. Dlatego wielu producentów będzie dążyć do projektowania mieszanek betonowych tak, aby w jak największym stopniu wyeliminować składniki wymagające do ich wytwarzania energochłonnych procesów. Zastąpić je mają w znacznej mierze surowce wtórne, często pochodzące z ubocznych procesów produkcji innych gałęzi przemysłu. Produkcja betonów w oparciu o takie receptury prowadzi do dwu- lub nawet trzykrotnie mniejszej emisji gazów cieplarnianych – opowiada ekspert.”

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym artykułem

Link do artykułu na stronie Gazety Wyborczej: https://tiny.pl/927nl

Gazeta Wyborcza: https://wyborcza.pl/

Grupa Badawcza Cement: https://tiny.pl/927n3



Wróć
Wyzwania Łukasiewicza

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie lukasiewicz.gov.pl/biznes, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i Czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.

ikona
ikona